Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Smrt Dadaševa budiž výzvou pro trenéry: Chraňte vždy své boxery! Prosím!

  • Napsal Antonín Vavrda

Buddy McGirt / zdroj foto: Boxingscene.comBuddy McGirt / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Boxerským světem v úterý otřásla smrt osmadvacetiletého Rusa Maxima Dadaševa. Podlehl zraněním hlavy, které si odnesl z pátečního drsného souboje s Portoričanem Subrielem Matiasem.

Zápas ukončil v přestávce mezi 11. a 12. kolem Dadaševův trenér, zkušený Američan Buddy McGirt.

VÍCE K PŘÍPADU:

Bohužel už bylo pozdě.

Mladý boxer krátce po odchodu z ringu, u kterého potřeboval asistenci, začal zvracet, byl převezen do nemocnice, kde podstoupil operaci mozku kvůli krvácení a zmenšení otoku.

Bohužel, ani lékařská péče nepomohla, Dadašev po třech dnech zemřel. A okamžitě se vyrojily tradiční články a hlasy na téma, že by měl být box kvůli nebezpečnosti zakázán.

Osobně s tímto pohledem nesouhlasím. Co do rizika není box méně nebezpečný než motoristické sporty, sjíždění divoké vody, sjezdy na horských kolech atd.

Každý, kdo vstupuje do ringu, tuší, jaké riziko box přináší. V tomto ohledu je sice tvrdý, ale férový.
Ne, klíčem k tomu, aby k podobným situacím docházelo ještě méně než dosud, je to, aby nebyla slova o tom, že zdraví boxera je na prvním místě, jen prázdnou formulkou.

Formulkou, kterou se často trenéři, rozhodčí i funkcionáři ohánějí, přesto na ni, když jde do tuhého, zapomínají.

McGirt po smrti Dadaševa pronesl, že chtěl zápas ukončit už v průběhu devátého kola, protože viděl, jak postupně slábne. Pokud ano, tak to měl udělat, ne o tom nyní jen mluvit.

Jsou to právě trenéři, kteří znají své svěřence nejlépe ze všech. Kteří vědí, jak se chovají v určitých situacích, jak vypadají, když jsou unavení, když jsou zranění.

Že pak bude boxer svého kouče nenávidět, třeba i spolupráci ukončí? Ano, i to se stalo. Ale řekl bych, že s tímto se dá žít lépe než s tím, že si budete do konce života vyčítat něčí smrt.

Takže trenéři, prosím, chraňte v první řadě své svěřence! A ne přímo i tento krásný sport!

TEXT VYŠEL V DNEŠNÍM VYDÁNÍ DENÍKU LIDOVÉ NOVINY, JEHOŽ SPORTOVNÍ REDAKTOREM AUTOR JE!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze