Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Krása a síla v jedné dívce. 'Chci jít neustále vpřed,' tvrdí Fabiana Bytyqi

  • Napsal Stanislav Škoda

Fabiana Bytyqi / zdroj foto: ArchivFabiana Bytyqi / zdroj foto: ArchivPRAHA – Nejkrásnější národní tým na světě. Takto titulují lidé z boxerského prostřední českou ženskou amatérskou reprezentaci. Brzy sedmnáctiletá Fabiana Bytyqi toto označení rozhodně potvrzuje. Mladá dívka ale neoplývá pouze ladnými křivkami.

Skrývá se v ní také velká bojovnice a to přesto, že boxuje ve váhové kategorii do 48 kilogramů. To ostatně potvrzuje i v našem rozhovoru, kterým pokračuje seriál rozhovorů před domácím amatérským šampionátem.

Jak dlouho trénuješ bojové sporty?

Bojovým sportům jako takovým se věnuji odmalička. Klasický box zkouším teprve první sezónu.


UŽ JSME VÁM PŘINESLI:


Pod kterým trenérem a ve kterém klubu trénuješ?

V současné době mám trenérů více. Mým trenérem pro kickbox a thajský box je Tomáš Beran z Aries Gym Ústí nad Labem. Klasický box trénuji v klubu SKP Ústí nad Labem pod vedením Araika Šachbazjana. A velkou část zkušeností čerpám od reprenzentační trenérky Evy Líškové. V tomto okruhu lidí se cítím velmi dobře.

Kolik máš za sebou zápasů a jaké turnaje či šampionáty jsi absolvovala?

V boxu mám na kontě zápasů, že bych je spočítala na prstech jedné ruky. V letošním roce mi bylo umožněno startovat na evropském šampionátu juniorek, musím ale přiznat, že se mi zdaleka nevydařilo podle mých představ.

Kdo tě přivedl k boxu. Věnuješ se kromě něj ještě nějakým jiným sportům?

Fabiana Bytyqi / zdroj foto: ArchivFabiana Bytyqi / zdroj foto: ArchivŘekla bych, že největší podíl na tom, že dělám box má můj taťka, který zároveň nechybí skoro na žádném z mých zápasů.

Jak už jsem říkala na začátku, bojovým sportům se věnuji odmalička. Po několikaleté závodní dráze v karate jsem přešla ke kickboxu, se kterým jsem začínala v lovosickém Schejbalgymu. Odtud pak vedly moje kroky i k thajskému a klasickému boxu.

S kterou z ostatních českých boxerek ve své váze jsi už boxovala a s jakým výsledkem?

V této váze jsem asi neboxovala ještě se žádnou. Možná proto, že ještě do žen věkově nepatřím a možná také proto, že jsem měla doma soupeřky pouze ve váze nad 51 kg.

Jak se ti daří se na šampionát připravit? Probíhá vše podle plánu?

Trénuji celoročně ve stejném tempu. Snažím se sbírat co nejvíce zkušeností a tak budu brát i letošní republiku. Mým cílem bude udělat pěkné zápasy v rámci svých dosavadních možností.

Máš nějaký boxerský vzor?

Vzorů mám více, určitě se neupínám jen k jednou člověku. Je spousta dobrých boxerů a na každém najdu něco, co bych chtěla umět i já.

Co děláš v civilním životě?

Jsem již šestým rokem studentkou ústeckého gymnázia a pevně doufám, že i nadále se mi bude dařit skloubit dohromady sport se studiem tak, jako doposud, abych se kvalitně připravila na další studium na vysoké škole.

Jaké jsou tvoje boxerské plány do budoucnosti?

Plány? Ty já zatím vlastně žádné nemám. Snažím se dát do boxu maximum tak, abych nezklamala sebe ani své trenéry. Jediné co chci, je jít pořád dopředu a být lepší a lepší.

Na závěr bych chtěla poděkovat všem svým trenérům, minulým i současným, za jejich čas a víru ve mě. Obrovský dík patří i celé mojí rodině, už proto, že mi je v tomto "ženském" sportu  oporou. A díky i všem těm, kteří mi drží palce, když válčím mezi provazy.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze