Profiboxing.cz

BoxRec.com pravidla I.

  • Zveřejněno 12. 1. 2014 14:59
  • Napsal Profiboxing.cz
  • Zobrazeno: 34994

BoxRecBoxRecPRAHA – Po delší době překládání, ale také úprav se nám konečně podařilo zeditovat a dát dohromady pravidla po vytváření bodů na specializovaném serveru www.boxrec.com, který se v posledních letech proměnil v neoficiální zdroj dat, seznamu zápasů a všemožných žebříčků.

My vám v prvním části přinášíme úvodník a seznámení s tvorbou těchto stránek, ve druhé (v pátek 17. ledna večer) se pak propracujeme i k tomu, co všechny zajímá – jak se počítají boxerům jejich body. Věříme, že to coby boxerští fanoušci oceníte. Pokud byste našli někde nějakou nesrovnalost, piště do komentářů nebo přímo na mail .

PŘEDSTAVENÍ

Boxing Record Archive (Boxrec.com) poskytuje boxerský žebříček aktivních a všech boxerů, který je denně přepočítán databázovým počítačem, tak aby informoval a také pobavil návštěvníky. Naše statistiky nemají žádný oficiální význam mimo naše stránky. Všeobecný žebříček zahrnuje jak „neaktivní" (v důchodu) tak „aktivní" boxery.

Aktivní hodnocení zahrnuje pouze ty boxery, kteří měli zápas během posledních 365 dnů. (Po roce bez zápasu je boxer automaticky označen jako neaktivní v BoxRec počítači. Boxer je také označen jako neaktivní, pokud oznámil svůj odchod do důchodu, i když měl utkání během posledních 365 dní). Každý boxer v databázi je hodnocen a to i ti, kteří mají pasivní bilanci bez jediného vítězství (0-1 a horší).

Tato hodnocení nejsou ovlivněny subjektivními pohledy nebo názory, ale jsou zcela závislé na zápasech, které jsou u boxerů zahrnuty v databázi BoxRec. Počítač opakovaně denně přepočítává hodnocení ve 9:35 GMT (londýnský čas). Po zaktualizování denních výpočtů, může boxer získat nebo ztratit body za každý zápas, který podstoupil od poslední aktualizace. To vše samozřejmě pod podmínkou, že některý z editorů BoxRec z celého světa vložil tento jeho zápas před přepočítáním do databáze.

Je důležité si uvědomit, že boxer (1) také může získat nebo ztratit body pokud jsou zápasy přidány do bilance některému z jeho soupeřů (2 až x), nebo se přidá zápas do záznamu jeho oponenta (3), i když boxer (1) sám neměl žádný zápas od poslední aktualizace.

Samozřejmě jsou tu nepřesnosti a anomálie, obzvlášť v historickém žebříčku, kvůli neúplným záznamům v BoxRec databázi. I když boxerův vlastní rekord může být úplný, záznamy jeho soupeřů totiž úplné být nemusí. Obzvlášť boxeři z období před druhou světovou válkou jsou poněkud znevýhodněni oproti boxerům moderní éry. Záznamy jejich oponentů (předválečné éry) jsou často neúplné kvůli nedostatku statistických materiálů, zatímco záznamy oponentů současných boxerů jsou často zcela kompletní.

Takže například zatímco záznamy všech soupeřů Mika Tysona mohou být zcela úplné a tím zajistí Tysonovi určitý počet bodů a pomohou mu k vyššímu hodnocení boxerů historie těžké váhy, záznamy soupeřů například Younga Striblinga mohou být dost neúplné a kvůli tomu má Stribling méně bodů a mnohem nižší historické hodnocení v žebříčku těžké váhy všech dob.

Náhodnému návštěvníkovi BoxRec.com se může zdát, že Stribling bojoval s mnoha soupeři, kteří v souboji s ním debutovali nebo měli jen pár zápasů během kariéry, ale pravdou je, že ne všechny ze zápasů v kariérách jeho soupeřů už byly vloženy našimi editory do databáze. Bohužel mnoho starých utkání je navždy ztraceno v historii kvůli tomu, že se o nich nepsalo v novinách nebo v podobném zdroji, nebo byl zdroj později zničen.

Ale jak editoři BoxRec prozkoumávají staré zdroje a vkládají nová historická utkání do databáze, hodnocení starších boxerů jako je Stribling se postupně mění a získávají na reálnosti. Hodnocení BoxRec se tak vkládáním dalších a dalších zápasů do databáze neustále zlepšuje. V tuto chvíli je do ní vkládáno zhruba 2000 starých i archivních zápasů každý týden..

A ještě jedna připomínka a to k ženskému boxu. V některých váhových divizích je jen hrstka aktivních boxerek a tak žena, která má záznam 0-1, bude vypadat, že má světové hodnoceni. Tohle je jednoduše anomálie díky nízkému počtu záznamů u žen v databázi, se kterým nelze nic dělat.

STRUKTURA HODNOCENÍ

Všechna hodnocení se aktualizují každý den chronologicky v naší databázi. Všeobecně platí očekávání, že boxer s vyšším hodnocením porazí boxera, jehož rating je nižší a tato pravděpodobnost se zvyšuje s tím, čím je větší rozdíl v ratingu obou soupeřů.

KO – Knockout: Ke knockoutu dojde, když je boxer sražen soupeřem k zemi, nebo klesne k zemi sám a rozhodčí napočítá do deseti dříve, než se boxer stihne postavit zpět na nohy. Tomuto typu knockoutu se v záznamech „Count Out" (nebo CO).

Pokud platí pravidlo o třech knockoutech a boxer je knockoutován třikrát v jednom kole, jeho soupeř se stane také vítězem stylem KO K knockoutu také může dojít, když boxer propadne skrz provazy ringu a nepodaří se mu se dostat zpět do ringu a postavit se na nohy dříve, než rozhodčí napočítá do dvaceti.

TKO – Technický knockout: K technickému knockoutu dojde když boxer není schopen pokračovat v zápase a rozhodčí tak ukončí zápas. Toto slouží k ochraně boxera, který je pod velkým tlakem soupeře, není schopný dále pokračovat v důsledku zranění, např. řezná rána, zlomený nos, nebo čelist.

Rozhodčí v ringu je jediná osoba, která může vyhlásit TKO, ale může se poradit s oficiálním doktorem zápasu a řídit se jeho názorem. Trenér či manažer někdy mohou požádat rozhodčího, aby zápas ukončil, hodit do ringu ručník, anebo může boxerskončit sám z vlastní vůle.

TKO se v celkovém hodnocení počítá do bilance KO. Tento typ ukončení zápasu je dále znám jako „Ukončení zápasu rozhodčím" (RSC) nebo také jako „Technický odpočet" (TCO).

RTD – zranění: Když rozhodčí zastaví utkání po kole, které bylo dokončeno. Rozhodčí jej ukončí na základě svého vlastního nebo lékařského rozhodnutí, anebo zápasník sám dal najevo, že nechce pokračovat. RTD jsou často zapisovány jako TKO a proto je zahrnuto také v celkové statistice knockoutů.

NWS (Newspaper decision): Dnes neslýchané, ale během raného dvacátého století k němu docházelo běžně. K novinovému rozhodnutí došlo, když šlo o zápas bez rozhodnutí. Zápas bez rozhodnutí nastal tehdy, když dle vypsaných pravidel nebo dle předzápasové dohody obou boxerů, došlo k tomu, že po konci zápasu stáli oba na nohou, nedošlo během něj ke knockoutu, rozhodčí nedospěli k oficiálnímu výsledku, a žádný boxer nebyl vyhlášen za vítěze. Toto ale nezabránilo novinářům, kteří se účastnili utkání, k tomu, aby ve svých vlastních publikacích vítěze zápasu označili. Oficiálně ale zápas s verdiktem "bez rozhodnutí" znamenal, že ani jeden boxer nevyhrál ani neprohrál.

Pozn. BoxRec.com označuje tyto neoficiální rozhodnutí jako NWS-W, NWS-L, and NWS-D.

UD - Jednomyslné rozhodnutí, nebo vítězství na body, kdy bodoví rozhodčí vidí jako vítěze jednoho boxera. Obvykle zápas rozhodují tři bodoví nebo dva bodový a ringový.

PTS – Boxer během zápasu získá body od rozhodčích, obvykle od ringového a to na základě úspěšných zásahů do hlavy, těla soupeře, downem (počítání), obranou a podobně. Boxer může body taky ztratit, například za fauly. Boxer, který nashromáždí více bodů na konci zápasu, buďto vyhraje rozhodnutím, nebo na body – ledaže by utkání skončilo knockoutem, technickým knockoutem nebo „No contest".

MD (Majority decision): K většinovému rozhodnutí dojde, když kdy dva rozhodčí rozhodnou ve prospěch jednoho boxera, zatímco třetí rozhodčí prohlásí zápas za remízu. Většinové rozhodnutí se obecně zapisuje do záznamů jako boxerovo vítězství.

Pozn. Od třicátých a do padesátých let mnoho amerických novin chybně označovaly většinové rozhodnutí jako nejednomyslné rozhodnutí.

SD (Split decision): K nejednomyslnému (nejednohlasnému) rozhodnutí dojde, když dva z tří rozhodčích rozhodnou ve prospěch jednoho boxera, zatímco třetí rozhodčí považuje za vítěze jeho oponenta. Nejednomyslné rozhodnutí se oficiálně zaznamenává jako vítězství v boxerových záznamech.

DQ (Disqualification): Boxer je diskvalifikován rozhodčím a prohraje zápas, když opakovaně fauluje soupeře, nebo napadne rozhodčí.

TD (Technical decision): Pokud neúmyslný faul způsobí aby byl šesti-kolový zápas neprodleně ukončen, zápas je označen „bez rozhodnutí", pokud nebyly dokončeny úvodní čtyři kola. (Pokud by zápas naplánován na čtyři kola, tak musí být dokončena aspoň tři kola) Pokud byla čtyři kola dokončena, spočítají se karty se skórem rozhodčích a boxerovi, kterému připadne více bodů, je uděleno technické rozhodnutí (vítězství).

Pro porovnání - Technical draw (TD): K technické remíze dojde, když boxer není schopen pokračovat z důvodu nečekaného poranění (obvykle řezné rány) nebo faulu. Remíza nastane, když se sčítají karty rozhodčích a oficiální verdikt rozhodčích je remíza. K technickým remízám také dochází, když nebyl dokončen určitý počet kol (obvykle čtyři) a v důsledku toho zápas nemůže být považován za "oficiální zápas". Většina států (a organizací) nepoužívá označení technická remíza pro zápasy, které nedosáhnou požadovaného kola, a označují je "no contest".

DRAW (Remíza): Rozhodnutí vydané po konci utkání, ve kterém boxeři dosáhnou stejného počtu bodů od rozhodčích, kteří hodnotí zápas (remízy u dvou ze tří rozhodčích, nebo vítězství, remíza, porážka u tří rozhodčích, nezáleží na celkovém rozdílu získaných bodů).

NO CONTEST (Bez výsledku): Pokud je zápas označený jako „No Contest“, je to v okamžiku, kdy se skončí před časovým limitem, ale zároveň ne knockoutem, či technickým knockoutem. Pokud se podíváme do historie, zjistíme, že obvyklým důvodem, proč ringový rozhodčí ukončil zápas jako „No Contest“, byly situace, kdy jeden, nebo oba boxeři v ringu neprojevili dostatečnou snahu bojovat dál. Tehdy je ringový jednoduše vyvedl z ringu a byl konec.

Dalším příkladem rozhodnutí „No Contest“ byly zápasy, ve kterých vešli do ringu muži zákona, případně zhasla světla v důsledku výpadku elektřiny, nebo byly zápasy ukončené kvůli dešti. V USA si zvykli v poslední době takto označovat zápasy, které skončí kvůli nezaviněné srážce soupeřů hlavami, nebo z jiného neobvyklého důvodu. Většina z těchto zápasů se v minulosti vyhodnocovala jako „Technická remíza“.

Pokud je zápas vyhodnocený jako „No Contest“, znamená to, že ani jeden ze soupeřů oficiálně nevyhrál, ani neprohrál.

Poznámka: Editoři BoxRec.com mohou označit zápas „No Contest“ také v případech, kdy není znám jeho oficiální výsledek. Týká se to hlavně starších zápasů, u kterých je někdy problém dohledat výsledek.

ÚPRAVY K 1. ČERVNU 2016

Ak chce boxer získať nejaké body, musí poraziť súperov, ktorí majú dostatočný počet bodov. Dodatočné bodovacie kritériá boli sprísnené, viď nasledujúce pravidlá:

Tieto pravidlá stručne popisujú systém ratingov na BoxRec. Sú platné pre boxerov aj boxerky. Ratingy sú v záujme ich čo najvyššej presnosti neustále porovnávané s aktuálnymi dátami.

1. Každý boxer začína s 0 bodmi.

2. Po každom zápase sa rating oboch boxerov prepočíta. Tento prepočet zoberie do úvahy počet bodov, ktoré mali na konte obaja boxeri pred ich vzájomným zápasom, výsledok ich vzájomného zápasu a bodovanie bodových rozhodcov. Tituly sa do ratingu NEZAPOČÍTAVAJÚ.

3. Ak boxer nastupuje proti boxerovi, ktorý má na konte menej ako 25 % bodov z jeho vlastných, nebude môcť za tento zápas získať žiadne obyčajné body. Bude však môcť získať bonusové body, tak ako je uvedené v bode 7.

4. Boxer, ktorý zvíťazí pred limitom alebo po 12 kolách jasne na body, získa o 33 % bodov viac v prípade, že jeho súper mal pred zápasom navlas rovnaký rating, ako on.

- ak mal jeho súper nižší/vyšší rating, získa menej/viac ako 33 % bodov

- ak sa zápas skončí tesným bodovým víťazstvom jedného z boxerov, víťaz dostane menší počet bodov

Ak je zápas vypísaný na menej ako 12 kôl, víťaz dostane menší počet bodov.

5. Ak sa zápas vypísaný na 12 kôl skončí remízou, boxer s vyšším ratingom stratí 33 % z bodového rozdielu medzi ním a jeho súperom.

Boxer s nižším ratingom získa ten istý počet bodov.

Ak je zápas vypísaný na menej ako 12 kôl, udeľuje sa nižšie percento rozdielnosti bodov.

6. Ak boxer neporazil za posledných 18 mesiacov súpera, ktorý by mal aspoň 50 % z jeho vlastných bodov (u boxeriek je to 33 %), môže stratiť:

- až 25 % bodov, ak jeho najlepší súper mal aspoň 25 % z jeho vlastných bodov (u boxeriek je to 16 %)

- až 50 % bodov, ak neboxoval alebo jeho najlepší súper mal menej ako 25 % z jeho vlastných bodov alebo 0 bodov.

7. Boxeri sú podľa ich úspešnosti zaraďovaní do 3 rôznych kategórií. Ak boxer porazí boxera, ktorý bol v jednej z vyšších kategórií, získa bonusové body. Počet týchto bonusových bodov závisí od pomeru víťazných zápasov boxerov, ktorých jeho súper porazil.

HVIEZDIČKY PRIDEĽOVANÉ BOXEROM

Boxerom sa prideľujú hviezdičky podľa ich najnovšieho ratingu:

***** Boxer má aspoň 250 ratingových bodov (u boxeriek je to 62)

**** 150 bodov (40)

*** 75 bodov (24)

** 24 bodov (9)

* 1 (1)

Bez hv. Boxer má menej ako 1 ratingový bod (1)

HVIEZDIČKY PRIDEĽOVANÉ ZÁPASOM

Zápasom sa prideľujú hviezdičky na základe ratingov oboch boxerov, ktorí proti sebe v danom zápase nastupujú:

***** Obaja boxeri majú aspoň 250 ratingových bodov (u boxeriek je to 62)

**** 150 bodov (40)

*** 75 bodov (24)

** 24 bodov (9)

* 1 (1)

Bez hv. Aspoň jeden boxer má menej ako 1 ratingový bod (1)