Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Rozhýbaná supertíha: Pála vyměnil Puleva za Chisoru, zazářili Browne, či Ruiz

  • Napsal Antonín Vavrda

Kličkové se svými tituly / zdroj foto: internetKličkové se svými tituly / zdroj foto: internetPRAHA – Hodně zajímavé dění v těžké váze v posledních čtyřech týdnech mohou sledovat fanoušci boxu. Protože se výkonu Ondřeje Pály v souboji s Dereckem Chisorou budeme věnovat tak trochu očekávaně speciálně, rozhodli jsme se již nyní pro vás připravit menší ohlédnutí za posledním vývojem supertíhy...

Mimochodem českého bojovníka z Médea Boxing Teamu se týká ještě jedna informace, která je zanesená ostatně už i v titulku. Důvod, proč je situace před soubojem s Chisorou pro Pálu jiná než na jaře, kdy nebyl v tréninku, je ten, že se momentálně připravoval na jiný souboj.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Ten neměl absolvovat s nikým menším, než s aktuální světovou dvojkou – Bulharem Kubratem Pulevem (18-0), který se chce vrátit do ringu již 14. prosince. Nakonec ale k dohodě mezi oběma stranami nedošlo (Sauerland dělal průtahy kolem smlouvy) a česká jedniška dala přednost souboji s britským výrostkem.

Jelikož ale celkově mezi týmy Pály a Puleva panují přátelské vztahy, dá se tušit, že pokud pražský rodák v sobotu vyhraje, zápas s Pulevem by byl opět ve hře, ale ještě za zajímavějších podmínek pro obě strany! Česká jednička těžké váhy ale není jediná, která se chystá zamíchat kartami této stále ostře sledované divize. Některým se to již povedlo...

Browne vs. Towers / zdroj foto: internetBrowne vs. Towers / zdroj foto: internetBROWNE PROKÁZAL VELKÉ ZLEPŠENÍ

Jako první rázně do elitní společnosti nejlepší pořízků světa vletěl Australan Lucas Browne (18-0). Ten otevřel listopad demolicí Brita Richard Towerse (14-1), což jej katapultovalo na 20. místo žebříčku BoxRec.com. Čtyřiatřicetiletý obr sice není typický prospektem – s ohledem na svůj věk, stejně jako například Američan Amir Mansour – postupně si ale buduje pozici respektovaného boxera.

Důvody jsou zřejmé. V roce 2013 postupně zdolal Jamese Toney, Travise Walkera a právě Towerse a ačkoliv je pověst všech aktuálně všelijaká, jméno vybudované mají a navíc ti, co sledují Browna pravidelně nemohou nevidět jeho postupný výkonností progres. A ještě jedna pozitivní zpráva – ačkoliv vypadá jako vězeň z Alcatrazu, vystupováním v ringu i mimo něj se dá zařadit do škatulky gentlemanů. - VIDEO ZÁPASU BROWNE VS. TOWERS ZDE!

Mago vs. Perez / zdroj foto: www.hbo.comMago vs. Perez / zdroj foto: www.hbo.comPEREZ ZAJÍMAVOU ALTERNATIVOU ZA SOLISE

To tak úplně neplatí o Kubánci Miku Perezovi (20-0), který pár hodin po Brownovi zdolal v desetikolové řeži Magomeda Abdusalamova (VIDEO ZÁPASU ZDE!). Bohužel jeho výkon zastínilo následně dění a vážné zdravotní potíže ruského tvrďáka, o kterých vás pravidelně informujeme. Je třeba ale vidět, že Perez – ač měří pouze 185 centimetrů, zatím netrpí syndromem „nenažranosti" svého krajana Odlaniera Solise – a po návratu do ringu po zranění si udržuje solidních 106 kg.

Většinu ale ve svalech a tak ačkoliv přišel o rychlost, kterou se pyšnil v počátku kariéry, získal na odolnosti, síle a i výbušnost se mu proti Magovi vrátila. Celkově vzato, předvedl Perez velmi povedený výkon, kdy sice také hodně inkasoval, oproti svému ruskému soupeři ale působil rychleji, dynamičtěji v práci nohama i tělem. Také u něj bylo vidět zlepšení proti předchozímu – návratovému – zápasu s Travisem Walkerem.

Anthony Joshua slaví / zdroj foto: www.boxingscene.comAnthony Joshua slaví / zdroj foto: www.boxingscene.comDOSTANE SE VZHŮRU RYCHLEJI FURY, NEBO JOSHUA?

V dalších dvanácti dnech pak fanoušci viděli v akci pro změnu dva mladé talenty – oba z ostrovů, oba šlapající po trochu jiných cestičkách. Hughie Fury (12-0), bratranec slavnějšího Tysona Furyho, porazil TKO ve čtvrtém kole Davida Gegešidzeho (10-1-5) - VIDEO ZDE, Anthony Joshua (3-0) pak knockoutoval Chorvata Hrvoje Kisičeka (5-7). Co jejich souboje naznačily (VIDEO Z PRIZEFIGHTERU ZDE!)?

Už fakt, že čtyřiadvacetiletý Joshua stihl za tři duely nabrat téměř stejný počet bodů do ratingu BoxRec.com jako o pět let mladší Fury o něčem svědčí. Je třeba ale vidět, že zatímco člen velkého rodinného boxerského klanu odešel k profíkům ihned po vítězství na juniorském mistrovství světa s cílem stát se nejmladším mistrem světa těžké váhy historie a vymazat z rekordních tabulek Mika Tysona, jeho krajan si budoval kariéru mezi amatéry a vše završil – sice kontroverzní – přesto výhrou na domácí olympiádě v loňském roce.

Hughie Fury v akciHughie Fury v akciTaké proto celkem oprávněně působí opticky Joshua v ringu daleko lépe než Fury, potenciál každopádně dříme v obou. Pravdou ale je, že si momentálně lze jen stěží představit, že by se Hughie Fury stal v příštích čtrnácti měsících mistrem světa těžké váhy a kdyby k tomu došlo, musel by se stát buďto zázrak, nebo udát velká ostuda. Dá se totiž čekat, že daleko dříve se k menším titulový duelům probije spíše Joshua než nyní taktéž zraněný Fury.

Mimochodem – britský „Zlatý chlapec" se představil coby předzápas na tradičním turnaji Prizefighter IV., který byl tentokrát obsazený především bojovníky s ranějším datem narození. Co ukázal? Že sestupná křivka výkonů Jamese Toneyho se již nejspíše přehoupla přes hranici, kdy by měl vážně uvažovat o konci kariéry, a že si v létě odepsaný Michael Sprott řekl ještě minimálně o jeden těžší test ve své již také velmi bohaté kariéře.

Erkan Teper v akciErkan Teper v akciA CO TAKHLE TEPER?

Hodně zajímavé věci se děly dva dny právě po Prizefighteru. Poslední přemožitel Sprotta – Erkan Teper totiž nadělil nejtěžší porážku kariéry také dalšímu ostrovnímu tvrďákovi – Martinu Roganovi (VIDEO ZDE!). Jednatřicetiletý Němec s tureckými kořeny se tak rázem bez jediného titulu (byť menšího, regionálního) prokousal až na 16. místo světového ratingu!

Je otázkou, jak tenhle 195 centimetrů vysoký obr obstojí proti soupeři, který bude mít skutečné ambice zvítězit a bude na zápas s ním daleko více koncentrován než byli Sprott a především Rogan, je ale jasné, že s ohledem na žebříčkové postavení se s ním musí začít počítat minimálně pro některý ze zajímavých eliminačních soubojů top organizací.

Tua vs. UstinovTua vs. UstinovUSTINOV SE S KLIČKY NIKDY NEUTKÁ...

Sice se jedná o nepravděpodobný scénář, přesto minimálně o další zajímavý menší titulový souboj si řekl také Alexander Ustinov (29-1), který před dvěma týdny s přehledem vybodoval neúspěšně se vracejícího Davida Tuu (VIDEO ZDE!). Na výkon ukrajinského obra mohou být názory všelijaké, pravdou je, že souboj s novozélandskou legendou zvládl po taktické stránce skvěle a že jen využívá své výšky a váhy? Byl by přece hloupý, kdyby svými přednostmi pohrdal, a není důvod jej kvůli tomu hanit.

Na druhou stranu se není třeba obávat toho, že by se postavil do ringu jednomu z Kličků – spíše v něm lze vidět případného jejich krátkodobého nástupce po konci kariér (především Vitalije). Oba Ukrajinci si sice poslední dobou vybírají soupeře především dle atraktivity pro televizi RTL, aby sáhli do vlastní stáje K2 Promotions, to ale příliš reálné není.

Usyk v akciUsyk v akci...STEJNĚ TAK USYK

A proč slova o krátkodobém nástupci Kličků? Protože tato ukrajinský formace má v záloze daleko větší trumf (vedle mimo jiné právě výše zmíněného Pereze) – Alexandra Usyka (1-0). Ten ve stejný den sice nastoupil ke svému debutu v křížové váze (VIDEO ZDE!), všeobecně se ale očekává, že tou si pouze prolétne pro titul mistra světa (možná už příští rok) a poté se vydá dobývat divizi super těžkou.

Jedním z jeho potencionálních soupeřů by pak mohl stát i mnohými neznámý, leč ne tak úplně neškodný ostrovní podsaditý tvrďák AJ Carter (4-0). Tenhle týpek má pro strach uděláno, už si vyměnil i několik „milostných komplimentů" s Tysonem Furym a sám prohlašuje, že chce v příštích dvou letech řádně promluvit do dění v těžké váze. Na tom ale bude muset šestadvacetiletý bijec ještě hodně zapracovat, zatím má na kontě pouze čtyři výhry, poslední pak zapsal před deseti dny proti Čechovi Radku Linkovi.

Ruiz bije HameraRuiz bije HameraGLAZKOV NEMĚL ŠANCI UKÁZAT TALENT, RUIZ PŘEDVEDL ODOLNOST

O uplynulém víkendu pak udržel pozici v elitní dvacítce těžké váhy „Car" Vjačeslav Glazkov (16-1-0). Bohužel pro něj i fanoušky boxu nedošlo na plánovanou konfrontaci s Polákem Tomaszem Adamkem, který dva dny před duelem odstoupil kvůli chřipce. Američan Garrett Wilson (13-1-7) byl sice svou odolností nepříjemným soupeřem, skutečnou zkouškou schopností ukrajinské světové dvojky ale nikoliv (VIDEO ZDE!).

To částečně platí i pro souboj Andy Ruiz jr. (21-0) vs. Tor Hamer (21-3), ke kterému došlo tento víkend. Proč částečně? Duel totiž trval jen čtyři kola, než druhý jmenovaný věren svému zvyku hodil do ringu ručník a dle všeho tím ukončil i svojí boxerskou kariéru. Ještě před tím ale Ruize řádně ohrozil, alespoň co se týče jeho odolnosti.

Mladý Mexičan totiž inkasoval v prvních dvou kolech několik čistých úderů od soupeře, který v rukou sílu přes všechny negativa přece jen má, přesto s Ruizem absolutně neotřásl. V našem seznamu patří tenhle neotřelý bijec vedle Browna a Pereze mezi to nejkvalitnější a v dalších měsících, či letech skutečně může dojít k naplnění snu jeho i manažerů o tom, že se stane prvním mexických mistrem světa těžké váhy.

Leapai bije BojcovaLeapai bije BojcovaLEAPAI? VÁLEČNÍK S VELKÝM SRDCEM, NA VELKÉ ZÁPASY ALE ASI NEMÁ

Předposlední zastávkou naší exkurze je Německo, kde se o pár hodin dříve postaral Australan Alex Leapai (30-3-4) postaral o ukončení neporazitelnosti ruského asi skutečně – především kvůli zraněním – věčného talentu Denise Bojcova (33-1) - VIDEO ZDE! Mlátičku stáje Sauerland Event přejel čtyřiatřicetiletý kiwi boxer po všech stránkách a ač to zní paradoxně pomohl buďto sobě, nebo jednomu z dvojice Bermane Stiverne – Kubrat Pulev k zápasu s Vladimirem Kličkem.

Jaké by měl proti němu šance? Malé, pokud jej dokázal nejen v zápase školit Američan Kevin Johnson, dá se očekávat ještě tvrdší lekce od Vladimira Klička. Na druhou stranu – Leapai je stejně jako například Pianeta velký bojovník a srdcař, hvězdného Ukrajince by se rozhodně nezalekl a Kličko zase není tak odolný jako Johnson. Na druhou stranu – zcela objektivně – Leapai by mohl v souboji s vládcem těžké váhy vyhrát jen díky nějakému „lucky punch" úderu.

Boxersky totiž za mladším z bratrského dua vládcu supertíhy jasně zaostává a jak řekl o tomto víkendu Freddie Roach: „Rváči tituly a velké zápasy nevyhrávají. Ty vyhrávají sice bojovníci, ale především boxeři." Na druhou stranu – Leapai si řekl o další konfrontaci na evropském či americkém trhu a rozhodně by byl jeho zápas s kýmkoliv ze špičky hodně zajímavý. Anebo – co takhle souboj o nejlepší těžkou váhu Pacifiku a Asie s Lucasem Brownem?

Tarver slaví nad SheppardemTarver slaví nad SheppardemPOZOR NA TARVERA A ORTIZE!

Netradičně v noci na středu (27.11.) se pak představili v akci dvě nové akvizice stáje Golden Boy Promotions v těžké váze. Bývalý mistr světa v polotěžké i křížové divizi, druhý přemožitel Roye Jonese jr. a poslední soupeř filmového Rockyho - nyní již pětačtyřicetiletý Antonio Tarver (30-6) se vrátil do ringu po více jak roce zápase právě v těžké váze.

A s otloukánkem Mike Sheppardem (21-1-16) neměl slitování a nakonec jej dokázal smést ve čtvrtém kole. Nezajímavé? Opak je pravdou - Tarver díky svým bodům v kariéře okamžitě zaplul na OSMÉ místo světového ratingu BoxRec.com, titul Severoamerického šampióna WBA z něj navíc dělá velmi zajímavého soupeře pro špičku supertíhy. A kdo ví, třeba i pro Klička.

Na něj si ale dle všeho šetří Golden Boy Promotions někoho jiného. Vedle Deontaye Wildera pak Kubánce Luise Ortize (20-0). Ten je sice ve světovém ratingu ve druhé padesátce, ovšem v žebříčku WBA je po momentálně číslo 2, přičemž jednička je volná (obsadí ji Tarver?). Své postavení tento čtyřiatřicetiletý Kubánec potvrdil na stejném galavečeru jako americký veterán, když se s Alexem Gonzalesem (20-9) vypořádal dokonce už v prvním kole.

Tak, či onak, dění v těžké váze v posledním měsíci bylo více než zajímavé a nezbývá než doufat (věřit), že do něj promluví již za čtyři dny také česká jednička této divize – Ondřej Pála.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze