Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Carlos Monzón: bohém, který mlátil soupeře v ringu stejně jako své partnerky

Carlos MonzonCarlos MonzonPRAHA – V roce 2017 jsme vám v pondělní večer přinášeli mini-seriál věnovaný nejslavnějším trenérům boxerského řemesla. V tom letošním se především pro středeční večery zaměříme na samotné bojovníky a budeme vám představovat profily těch nejlepších z nejlepších. Nebo také nejzajímavějších bijců historie.

Startujeme nejen argentinskou legendou, jejíž jméno není příliš třeba představovat.

DALŠÍ PROFILY LEGEND:

Carlos Roque Monzón se narodil 7. srpna 1942 v argentinském městě San Javier. Společně s jedenácti sourozenci jej vychovávali rodiče ve slumu a na pokraji chudoby. Mladý Carlos se v nebezpečných ulicích rodného města naučil perfektně dvě věci - rychle běžet a přežít. Obě tyto schopnosti pro něm byly denním chlebem.

V pouhých šesti letech se stejně jako jeho sourozenci musel začít starat o chod domácnosti a vydělávat peníze. Ve věku, kdy většina dětí začíná chodit do první třídy, se Carlos živil roznášením mléka a novin, nebo čistil bohatším lidem na ulici boty.

Škola jej v práci naopak omezovala a tak se ve třetí třídě rozhodl odejít a pomáhat naplno své chudé rodině.

Carlos Monzon v akciCarlos Monzon v akci

A také se celkem pravidelně dostával na ulici do problémů. Jednou zapříčinil nepokoje při fotbalovém utkání a několikrát byl zadržen za násilí v autobuse. Carlos byl mladý, agresivní jedinec, kterého od vězení nebo hřbitova zachránil – jak jinak – box.

„Byl to hubený kluk s neuvěřitelným žárem v očích,” vzpomínal na Argentince jeho první trenér Amilcar Brusa. S boxem začal jako náctiletý a dle jeho vlastních slov se chtěl hlavně dostat z chudoby.

První amatérský souboj, který absolvoval v roce 1959 skončil remízou. O tři roky později se rozhodl posunout mezi profesionály a splnit si svůj sen o bohatství. Během amatérské kariéry zaznamenal solidní bilanci 78 vítězství, 6 proher a 8 remíz. Navzdory itomu jej start mezi profesionály lehce zaskočil.

Po prvních 20 soubojích nevypadala jeho kariéra příliš slibně. V 16 případech zvítězil, ale zároveň třikrát prohrál, navíc s průměrnými boxery. Jeden souboj se zapsal jako „No contest” (Bez výsledku). Po poslední porážce však přišel zlom a Carlos Monzón dalších 80 soubojů – až do konce kariéry – neprohrál.

V listopadu 1970 zvítězil technickým knockoutem ve dvanáctém kole nad legendárním Italem se slovinskými kořenyNinem Benvenutim a získal tak tituly WBA a WBC ve střední váze. Tu noc se stal argentinský bouřlivák fenoménem nejen své země. Dalších sedm let úspěšně obhajoval své tituly proti jménům jako Emile Griffith, Jean-Claude Bouttier či Jose Napoles.

Monzón byl superstar nosící drahé obleky, řídící luxusní auta obklopen hvězdami stříbrného plátna.

V ringu byl bezchybný, v osobním životě ale nikoliv. V rodné, fotbalem poblázněné Argentině byl národním hrdinou, modlou. Kdykoliv bojoval, ve městech nastal nulový provoz, nulová kriminalita a všechny televizní a rozhlasové stanice byly naladěny jen a pouze na jeho duel. Vzhlížela k němu i jiná argentinská modla – geniální fotbalista Diego Maradona.

Společně s popularitou se objevovala Monzónova temná stránka zejména ve vztazích se ženami. V roce 1973 byl postřelen svoji tehdejší manželkou do nohy. Zranění si vyžádalo sedmihodinovou operaci.

O dva roky později potkal při natáčení filmu slavnou krajanku, herečku Susanu Gimenézovou. Ta více jak romantiku zažila ve vztahu s Monzónem každodenní násilí. Často byl za fyzické násilí na své přítelkyni nebo na všudypřítomných paparazzi zadržen policií. V roce 1978 jej Gimenézová opustila.

Carlos Monzon a Diego MaradonaCarlos Monzon a Diego Maradona

Carlos Monzon a Susane GimenezováCarlos Monzon a Susane Gimenezová

O rok později se seznámil s uruguayskou modelku Aliciou Munizovou. Po letech nevyrovnaného vztahu se vzali a zplodili syna.

Osudným se obou stal incident z dovolené v argentinském letovisku Mar de Plata v roce 1988. Po ostré slovní přestřelce se Monzón již tradičně neudržel a manželku napadl. V ten den se však pomyslné ucho utrhlo a legendární bijec svoji ženu dle policie uškrtil a následně vyhodil z balkónu jejich pokoje ve druhém patře, aby za ní následně vyskočil.

V ostře sledovaném přelíčení byl o pár měsíců později odsouzený k jedenáctiletému pobytu za mřížemi.

O šest let později, v roce 1995, dostal Monzón víkendovou vycházku, aby navštívil svoji rodinu a děti. V neděli 8. ledna při návratu do vězení ale měl nehodu a společně se spolujezdcem ve svém voze zemřel. Spekulace o sebevraždě se nikdy nepotvrdily.

Jednomu z nejlepších boxerů historie, o kterém i slavný Angelo Dundee prohlásil, že umí úplně všechno, bylo pouhých 52 let.

I přes všechny špatné věci, které Carlos Monzón ze svůj život provedl, ho vlastní národ miloval. Na pohřeb mu došlo tisíce fanoušků z celé země. U jeho hrobu plakal i zmíněný Maradona.

V roce 1990 byl uvedený do Mezinárodní boxerské síně slávy, o dvanáct let později jej časopis Ring Magazine zařadil na 11. místo mezi nejlepšími bojovníky posledních 80 let. Dle serveru Boxrec.com je druhou nejúspěšnější střední váhou všech dob. Před něj se dostal jen legendární Američan Sugar Ray Robinson.

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze