Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

HISTORICKÉ SROVNÁNÍ Frazier vs. Morrison: duel dvou útočníků!

  • Napsal Vojtěch Šmahel

Joe Frazier vs. Tommy MorrisonJoe Frazier vs. Tommy MorrisonPRAHA – Již třetí díl našeho letního seriálu v podobě historického srovnání obstarají dva šampioni těžké váhy. Pojďme si na následujících řádcích zavzpomínat na dva relativně nedávno zesnulé šampiony těžké váhy – Joea Fraziera (32-1-4) a Tommyho Morrisona (48-1-3).

Jak by dle našeho srovnání dopadl duel dvou mužů, pro které byl typický ofenzivní styl boje? O tom v následujících řádcích. Pravidla jsou stejná, srovnáváme bojovníky v jejich nejlepších letech – u Frazier léta 1970-72, u Morrisona 1993-95.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: Joe Fraziera proslavily především duely proti Muhammadu Alimu, podle mnohých vůbec nejrychlejší těžké váhy všech dob. Už jenom z tohoto úhlu pohledu nemůže Frazier být pomalý. Slušná práce nohou, trupem a velmi rychlé a drtivé kombinace – zhruba takto by se dal popsat rychlostní faktor u muže s přezdívkou „Smokin Joe".

Tommy Morrison naopak nebyl žádný rychlík, a to jak v práci na nohou, tak i v kombinacích, které měl sice extrémně silné a tvrdé, avšak leckdy na úkor techniky a rychlosti – jednoduše to tam mlátil, jak mu to právě přišlo pod ruku.

Verdikt: Frazier 9 ; Morrison 7

Síla: Již výše zmíněné řádky předpovídají v tomto faktoru obou borcům vysoká čísla a taky to tak bude. A také tentokrát bude mít lehce navrch muž z období „zlaté éry" Frazier. Rodák z Philadelphie disponoval vůbec nejlepším levým hákem, jaký historie světového boxu nabídla. Ač o této ničivé zbrani věděl každý, jen málokdo jí odolal.

I bez levého háku byl ale úderový arsenál Fraziera pestřejší a zajímavější. Další, co ho lehce favorizuje je i neuvěřitelná kondice. Jediný, čím by „Duke" Morrison mohl v tomto faktoru rivala překonat je opravdu čistá hrubá úderová síla.

Verdikt: Frazier 9 ; Morrison 8

Obrana: Těžko hodnotit něco, co v podstatě ani jeden z borců příliš neměl. Frazier každého svého soupeře (s výjimkou Foremana) tlačil od začátku do konce. Každý boxer proti němu bojoval z ústupu a odstřeloval především jabem s tím, že jejich hlavní snahou bylo, zabránit mu ve zkracování vzdálenosti natolik, aby byl na dostřel pro drtivé háky.

Morrison při svém jednostranně zaměřeném stylu neměl obranu vůbec propracovanou, navíc byl velmi náchylný na kontra údery. Velmi často v obraně zmatkoval a ani jeho brada nebyla nejpevnější. V tomto ohledu vítězí opět Joe Frazier.

Verdikt: Frazier 7 ; Morrison 6

Útok: Elitní disciplína obou borců, která zároveň pro oba nabídne nejvyšší čísla v celém srovnání. Frazier si v tomto ohledu zaslouží absolutní známku. Bijec, který zemřel před třemi lety, nepřestával nikdy útočit, nikdy svůj útok nevzdal, byl neskutečně fyzicky vybavený, byl schopen bojovat ve vysokém tempu celý duel a vše završovala pomyslná třešnička na dort v podobě jeho levého háku – více nemá cenu dodávat, jasná 10.

Morrison byl také excelentní útočník, jeho silové údery byly vyhlášeny. Ovšem v porovnání s Frazierem mu musím udělit známku nižší, protože tento první přemožitel Muhammada Aliho byl v tomto směru král, který předběhl svojí dobu. Ostatně, také je to jeden ze tří bijců, který legendárního „The Greatest" poslal do počítání.

Verdikt: Frazier 10 ; Morrison 9

Psychika: Pokud proti Frazierovi zrovna nestál George Foreman, byl de facto neporazitelný. Vždyť vyzrát na něj dokázal právě jen „Big George" a Ali. Jenže zatímco v případě druhého jmenovaného se dá mluvit o těsných duelech, o jejichž výsledcích se vedou dlouhé diskuze už desetiletí, Foreman s Frazierem dvakrát doslova vytřel ring. Jeho styl „Smokin Joemu" prostě neseděl.

Morrison je sice podobný typ ranaře jako Foreman, jenže ten byl v dobách své největší slávy úplně někde jinde, než bijec, který zemřel loni v září. Boxer, který si zahrál také v legendární sérii Rocky, byl přece jen psychicky labilnější, což potvrzují o slova výše v části věnované obraně.

Verdikt: Frazier 9 ; Morrison 7

Celkem: Frazier 8,8 ; Morrison 7,4 (Morrison byl sice zajímavým boxerem své doby a jeho zápasy rozhodně nenudily, na Fraziera by ale měl jen díky nějakému náhodnému úderu. Srovnání legendy s řadovým šampionem je zcela jasné, Profiboxing.cz by v tomto duelu věřil Frazierově triumfu před limitem)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze