Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Český šampionát se blíží: svazová nominace už je známá. Máte se nač těšit!

  • Napsal Profiboxing.cz

Amatérský šampionát bude tentokrát bez Zdeňka Chládka / zdroj foto: Stanislav ŠkodaAmatérský šampionát bude tentokrát bez Zdeňka Chládka / zdroj foto: Stanislav ŠkodaPRAHA – Český amatérský box čeká na 7. až 9. prosince v Rakovníku domácí vrchol – otevřený šampionát mužů a žen. Profiboxing.cz už má k dispozici předběžnou nominaci na mistrovství, které budete mít možnost podle posledních informací sledovat on-line na internetu.

Pojďme si nyní projít předběžnou nominaci, který se samozřejmě může (a také se tak stane) ještě během následujících dnů změnit.

Podmínky startu na Otevřeném mistrovství České republiky:
Jistou nominaci mají: čeští reprezentanti (muži, junioři startující na ME, MS, MEJ, mezinárodních turnajích), nejlepší extraligoví boxeři, nejlepší prvoligoví boxeři
Pozn.: V nominaci rozhoduje výkonnost boxerů. V oblastech lze v případě nutnosti vybojovat nominační zápasy.

Váha do 49 kg:

Petr Rozboud zatím nemá soupeře ani pro finále.

Váha do 52kg:

Bratři Bartošové z pořádajícího BC TJ TZ Rakováník se budou snažit přejít přes reprezentanty v kategorii kadetů Marka Čureju a Daniela Gábora.

Amatérský box / ilustrační fotoAmatérský box / ilustrační fotoVáha do 56kg:

První našlapaná váha, kde máme kromě osmičky nominované už také dva náhradník. Martin Stehlík z Jičína pravidelně startuje v první lize a své zkušenosti bude jistě chtít zúročit.

Erik Agateljan – mladší z bratrské boxerské dvojice - startuje v extralize, první lize i za reprezentaci na mezinárodních turnajích. Svěřenec kouč Mirka Vrby a Araika Šachbazjana bude jistě chtít dopadnout lépe než loni, kdy vypadl již v prvním kole po těsné porážce s Danielem Freiherrem.

Standa Bradáč má juniorskou reprezentační důvěru a tvrďák z Brandýsa nad Labem je tak dalším závodníkem, se kterým se musí počítat. O váhu níže by možná měl jistotu zlata, přesto se rozhodl jít těžší cestou a bude startovat v šestapadesátce.

Dvacetiletý Jakub Chval (Jičín) zkušenosti z juniorského světového šampionátu v Baku i OH mládeže v Singapuru. Sice je po komplikované zlomenině, po uzdravení se ale podstupuje v Praze dvoufázové tréninky, všechny tři své zápasy po návratu přesvědčivě vyhrál.

Reprezentant v kategorii kadetů Lukáš Dekýš (Ostrava-Poruba) si jede na šampionát především pro zkušenosti.

Pavel Mozga z Kroměříže je další zkušený tvrďák úspěšný v kategorií kadetů a juniorů, loni jen těsně nestačil v prvním kole na Stehlíka.

Loňský vicemistr Danielu Freiherr (Poruba) nastupuje stabilně v extralize. Hlavní charakteristika: vytříbený technik.

Erik Huliev (Praha SKB) je v nominaci díky otevření šampionátu cizincům. Má dlouholeté zkušenosti z extraligy, zúčastnil se ústecké i ostravské Grand Prix. Občas podává nevyrovnané výkony, na šampionátu ale bude chtít mít jistě křivku výkonnosti na horní hranici.

Váha do 60kg:

Mnohonásobný juniorský i seniorský reprezentant Patrik Velký z Karviné je jasným favoritem této váhové kategorie a jejím „Velkým“ jménem.

Loňský šampión Honza Kováč loni překvapil finálovým triumfem nad Mirkem Šerbanem, následnou sezónu ale už tak dobrou neměl. Na obhajobu titulu se ale jistě opět pečlivě připraví.

Štěpán Pitra (Rohovník), Petr Masorčič (Ústí n.L.), Tomáš Polák (KO Brno), Mário Wiedermann (Dukla Olomouc) a Tobias Lessy (Karviná) jsou mladí závodníci, pro které je letošní šampionát hlavně o získávání zkušeností. První dva jmenovaní budou na seniorském mistrovství republiky startovat vůbec poprvé.

Hamé Aperjan (DTJ Prostějov, nemá české občasnství) by měl být podle papírových předpokladů finálovým soupeřem Patrika Velkého. Jeho výhodou je stálost výkonů, síla a také zkušenost, většinu svých soupeřů výrazně věkově převyšuje.

Zdeněk Chládek na OH / zdroj foto: Stanislav ŠkodaZdeněk Chládek na OH / zdroj foto: Stanislav ŠkodaVáha do 64 kg:

Král této váhové kategorie Zdeněk Chládek bude v době šampionátu na ME do 22 let v Rusku a tak se v „jeho“ váze budou dít věci.

„Cizinec“ Erik Aloyan (Rohovník) a Roman Bulavka (Ostrava) pravidelně startují na všech dostupných turnajích i soutěžích a juniorských šampionátech předváděli vždy pěkné výkony. Něco podobného se od nich dá čekat také na seniorském mistrovství.

Honzové Meiszar a Korec (Jičín a Kladno) jsou představitelé tvrdého stylu boxu. Techniku a dobré oči zase jistě ukážou olomoučtí Baláž a Polakovič s ústeckým „náhradníkem“ za Chládka – Hovhanesjanem.

Mezinárodně ostřílený svěřenec kouče Pavla Dudy - Míra Šerban (Kroměříž) - toho od nepovedeného loňského finále o váhu níže příliš nenaboxoval, určitě ale bude chtít zpět ztracenou korunu.

Váha do 69 kg:

I přes absenci Roberta Bílíka (ME U22) jasně nejobsazovanější váha s největším počtem náhradníků.
 
Mělnický Lukáš Plzák čeká na úspěch na domácím šampionátu už hodně dlouho, dvakrát vypadl již v prvním kole s Martinem Svobodou (ukončil závodní kariéru a věnuje se trenérství), přestože dokáže doma porazit ve své váze téměř kohokoliv.

Karel Nečesánek (Pražský rohovník), zocelený thaiským boxem, začal letos jezdit po reprezentačních akcích. Zdobí jej vždy skvělá fyzická připravenost, domácí titul získal už v roce 2010.

Patrik Jiráček (Třeboň) má knockoutový úder, dobrou techniku a zápasovou psychiku. Coby juniorský mistr republiky se statečně pere s přechodem mezi chlapi a rád by to potvrdil i na republice.

Patrik Balog (Palestra Praha) na box nezanevřel, přestože se mu v létě nevyvedla nominace na juniorský světový šampiónat. Momentálně má sérii tří výher v řadě (včetně té nad Emilem Kocveldou). Mezi chlapi se úspěšný mládežnický reprezentant a domácí šampión představí poprvé.

Patrik Kliment (Rakovník) je šikovný boxer z boxerské rodiny, který sice nemá moc zápasů, když už ale nastoupí, většinou vítězí.

Vladimíř Lengál (Znojmo) minulý rok jen těsně nepostoupil do finále přes Milana Šátka (7-7 a na pomocné body) o váhu výše.

Stejně jako Lengál shazuje o váhu níže také Emil Kocvelda (Kutil Gym Praha) a ve „69“ bude jistě chtít prodat své dlouholeté zkušenosti.

Mladý Kuba Bambuch (Ostrava) roste vedle úspěšného reprezentanta Roberta Bilíka v jednoho z nejtalentovanějších boxerů na Moravě.

Emil Kocvelda / zdroj foto: ArchivEmil Kocvelda / zdroj foto: ArchivVáha do 75 kg:

Michal Vodárek (SK Boxing České Budějovice) a Tomáš Bezvoda (SKP, Ústí n.Labem) jsou tradiční rivalové této váhy, loňské finále patřilo Michalovi.

V této váze čeká šampionát jeden velký návrat, když se v ringu objeví Vítek Král. Ten v minulosti sváděl tuhé boje s Martinem Svobodou o váhu níže, po zdravotních komplikacích a dvouleté pauze se vrátil ve velkém stylu. Má na kontě těsnou porážku s Bezvodou a naopak vítězství nad Honzou Klikarem.

Právě Klikar, zástupce Česká Kamenice, sice pravidelně v extralize s favority své váhy prohrává, neustále se ale zlepšuje.

Josef Pavliš (Jičín), Dominik Kuška (Pardubice), Michal Kaděra (Ostrava) a Jaroslav Pavelka (Kroměříž) jsou mladí závodníci, kteří na výraznější výsledky mezi chlapi stále čekají. Kdo ví, třeba některý z nich překvapí již letos.

Váha do 81 kg:

Jeden z nejstarších účastníků šampionátu - Standa Stárek (SK Boxing Praha) v posledních dvou letech nestačil vždy až ve finále (2010 na Borka, 2011 na Táborského). Svým rivalům sice dokázal následně porážku v extralize vrátit, nyní by se ale rád prosadil také na šampionátu. Ve své váze doma letos neprohrál, chybí mu ale kvalitnější soupeři.

Lukáš Černík (SK Boxing Praha) se vrací do ringu a bude zajímavé sledovat, zda mu pauza ubrala na bojovnosti.

Mladý David Hošek (Pražský rohovník) pravidelně a často i před limitem vítězí v první lize.

Na loňském šampionátu se s Martinem Katriňokem (Karviná) Stárek notně nadřel, určitě si zaslouží pozornost, jak si povede letos.

Jan Mužík (Ostrava) poctivě trénuje ve skupince závodníků v BC Boxing Clubu okolo trenérů Dalibora Frolicha, Jiřího Kotiby a pod dohledem Marcela Hona. Uvidíme, zda se mu podaří zúročit extraligové zkušenosti.

Pavel Pikne (Kladno), Martin Tížek (DTJ Prostějov) a Tomáš Uher (KO Brno) jsou ligoví a extraligoví boxeři, kteří rozhodně chtějí zasáhnout do bojů o medaile.

Váha do 91 kg:

Dan Taborský / zdroj foto: www.boxevents.czDan Taborský / zdroj foto: www.boxevents.czDanovi Táborskému (SK Boxing Praha) po loňských titulech mezi juniory i seniory morálka nepolevila, odešel o váhu výše a neustále se zlepšuje. Nastupuje namísto zraněného Rudy Helešice i v extralize za SKP Ústí nad Labem a jak dal i v rozhovoru pro Profiboxing.cz najevo, rozhodně pomýšlí jen na ty nejvyšší (mezinárodní) mety.

Jan Eliáš (Kutil Gym Praha) sice nezávodí dlouho, se špičkou své váhy dokáže zaboxovat slušné zápasy.

Bývalý thaiboxer Lukáš Wacker (Plzeň) nastupuje v extralize za místní Chimeru a už si dokázal i díky své chytrosti poradit s ranařem Michalem Horákem (Děčín-Č.Kamenice).

Loňský šampión Petr Novotný (DTJ Prostějov) zraje jako víno. Ač již také trenér, patří dvaatřicetiletý účastník ME i MS stále mezi domácí špičku.

Menší vzrůstem, velký nasazením, toť nebojácný mladík Adam Kolařík (Třeboň). Vasil Ducár (Znojmo), který se věnuje klasickému i thajskému boxu nemá na kontě příliš zápasů, proto bude stejně jako David Matějka (Jičín) a Jiří Hanel (BC Ostrava) sbírat především zkušenosti.

Váha nad 91 kg:

Pražský rohovník vyšle do boje Romana Hejdu a Milana Javůrka. Prvně jmenovaný se vrací do ringu po delší pauze, druhý pak patří k domácí špičce, přestože jej větší úspěchy zatím míjejí.

Úspěšný závodník stylu K-1 Tomáš Menzl (Plzeň) má extraligové zkušenosti díky domácí Chimeře.

Aleš Šebesta (Ostrava Poruba) a Michal Lazár (SAC Praga Praha) jsou na šampionátu nováčky. Druhý jmenovaný sice boxuje jen oblasti, přesto dokázal přesvědčivě porazit i favorizovaného Javůrka.

Chybět nebude ani bývalý juniorský reprezentant s tvrdým úderem David Ohrádka (SSK Vítkovice) a Dominik Musil (Řešeto Znojmo). Účastník ME i MS se vrací po zranění, loni nestačil překvapivě v semifinále na pozdějšího vítěze – veterána Standu Bártka.

A na závěr jedno překvapení, když se ze zástupce SK Boxing Praha Vladimíra Řezníčka stala nově supertíha.

(Jména náhradníků pro jednotlivé váhy doplníme během čtvrtka)

Boxu zdar

Profiboxing.cz

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze