Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Mike Tyson: Proč se nestal nejlepším z nejlepších? Kvůli závislosti na sexu!

  • Napsal Profiboxing.cz

Mike Tyson a Naomi CampbellováLONDÝN – Nezastavitelný zabiják v ringu, sexuální mašina mimo v soukromí. Takový byla dle bývalého manažera Roryho Hollowaye jedna z největších boxerských legend historie – Američan Mike Tyson (50-6).

Holloway, který nebyl Tysonovi jen manažerem, ale také přítelem, odhalil ve své knize „Taming the Beast: The Untold Story of Mike Tyson" (Zkrocení bestie: nevyřčený příběh Mika Tysona), jak musel tým legendárního boxera hlídat jeho samého před jeho závislostí na sexu a dokonce najmout ochranku, aby se dvojnásobný mistr světa neplížil před zápasy za nočními hrátkami.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Holloway, Tysonův kamarád již od puberty, v ní mimo jiné napsal: „Nikdo ho nemohl porazit. Jediným důvodem, proč se nestal nejlepším boxerem všech dob, byla jeho slabost pro ženy. Všechna jeho rozhodnutí se týkala sexu a žen."

„Věděl jsem, že ho to úplně polapí. A tak se stalo. Nikdo mu nemohl nic říct," dodává v knize, která se nyní dostává na evropské pulty.

Mike Tyson s manželkouTyson se stal roku 1986 nejmladším mistrem světa v těžké váze na světě, když mu bylo teprve dvacet. O šest let později byl odsouzen za znásilnění osmnáctileté účastnice soutěže krásy Desiree Washingtonová. Holloway k tomu říká: „Bylo jasné, že ho brzy někdo obžaluje za znásilnění. Udivuje mě, že ho neobvinilo více žen."

Tyson si ale pozornosti žen užíval i ve vězení. Holloway tvrdí: „Celý svůj život jsem se snažil, aby měl Mike odstup od žen. Ale, jak mi řekl dozorce, ženy tvořily zástupy, jen aby mohli Mika alespoň spatřit. Ve vězení měl ještě více aférek než venku."

Tysonův problematický vztah k ženám měl původ v jeho složitém dětství. Vyrůstal v nestabilním brooklynském prostředí, navíc bez otce. Do třinácti let byl celkem osmatřicetkrát zavřen za drobné přestupky a potyčky.

Nedostatek mužské role ho jasně ovlivnil. Po prvním ze tří rozvodů se obrátil pro radu ke známému Icebergu Slimovi, aby mu poradil, jak zacházet se ženami. Bylo to takové zoufalé volání o pomoc.

Mike Tyson na věčírkuČlověkem, který Tysonovi během jeho puberty nejvíce nahrazoval otce, byl jeho první trenér Cus D'Amato, který ho zachránil od osudu doživotního zlodějíčka a naučil ho boxovat. Co se vztahu k ženám týče, ale Tysona nikdy nekrotil. D'Amato mladíka dokonce ani nijak nepotrestal, když ho údajně přistihli, jak si užívá s jedenáctiletou neteří trenéra Teddyho Atlase. Zareagoval tak, že vyhodil trenéra.

D'Amatova rada „ženy si před tebou budou muset padnout na kolena" měla nepříjemné následky. Mladý bojovník zjistil, že potřebuje jedině peníze a a slávu a může mít každou, na kterou si ukáže. S tituly a penězi ženy skutečně přišly. Přesně tak, jak v té době již nežijící kouč předpokládal.

Tyson se nejprve ve společnosti objevoval s obyčejnými dívkami, ale poté místo po jeho boku zaujaly královny krásy, herečky a modelky. Ten zlý kluk s pověstí „Nejstrašnějšího muže planety" je něčím přitahoval.

Třešničkou na dortu byla super-modelka Naomi Campbellová. Poprvé se potkali na večírku v New Yorku a dle Hollowaye sobě okamžitě propadli. Říká: „Byl jsem tam a dělal svou obvyklou práci a pak jsem se ohlédl a on mluvil s jednou dívkou. Nemohl jsem uvěřit vlastním očím. Byla to Naomi Campbellová."

Mike Tyson vs. Brad Pitt„Mike řekl, že si musí odskočit. Naomi ho následovala. Já stál venku a hlídal jim drinky. Hosté přicházeli a já jim vždy jen sdělil, že koupelna je obsazená," dodává. Ale ani taková žena, jako Campbellová, si nedokázala trvale udržet Tysonovu pozornost. Jeho nevěra vnesla do páru obrovské hádky.

V její osobě ale měl Tyson sobě rovného soupeře. Holloway píše: „Mike byl na večírku a ona mezitím stála v šesticentimetrových podpatcích na kapotě jeho auta. Kapotu tak samozřejmě zničila. Jednoho dne přijela Naomi do Hiltonu v Las Vegas. Mike si užíval s několika dívkami v jednom pokoji. Ona nahoru vylezla. Těch dvacet devět poschodí jako nějaká Catwoman."

Slavný boxer skončil s profesionální kariérou v roce 2005, Holloway dalších deset let mlčel. Rozhodl se ale promluvit poté, co jeho syna začalo ničit obvinění za zpronevěření Tysonových milionů. Holloway tato nařčení odmítá a trvá na tom, že Tyson si dělal, co chtěl, a co se týká peněz, byl velmi lehkomyslný.

Kniha je vlastně vyjádřením Hollowayovou posedlostí Tysonem. Autor v ní odhaluje, jak nevyzpytatelné bylo boxerovo chování během soudu kvůli znásilnění. „Nějaký doktor přesvědčil Mika aby na sebe nalil krabici mléka. Řekl mu, aby napsal jména soudců na papír. A pak ho měl sníst. Měli jste vidět, jak žvýká ten papír jako šílený," říká.

Přebal knihy o Miku TysonoviZároveň dodává, že vězení dnes osmačtyřicetiletou legendu změnilo. Přestože byl vždy emočně nestabilní, po třech letech za mřížemi byl ještě výbušnější. Zoo v New Yorku nabídl 6 500 liber, když mu dovolí postavit se gorile. Dovolil tygrům, aby se volně potulovali po jeho domě v Clevelandu. Jeden z nich pronásledoval sousedova koně, který se vyděsil tak, že zemřel.

Tyson byl také posedlý zbraněmi. Holloway tvrdí: „Bál jsem se, že se jednoho dne zastřelí."
Jeho problematická osobnost se odrazila i na boxování. Bylo téměř nemožné donutit Tysona k tréninku.

Po zápase s Evanderem Holyfieldem v roce 1997 se dle Hollowaye začala Tysonova kariéra blížit k nenávratnému konci: „Před mýma očima se z mého kamaráda začal stávat někdo úplně jiný. Fanoušci mu hodně věřili a jeho to ovlivňovalo. Byl zoufalý a stával se více a více agresivním. Po zápase s Evanderem za ním přišel nějaký kluk a řekl mu, že je svině. Museli jsme Mika držet, aby nevystoupil z auta a nezbil ho!"

"Mike už byl z boxování unaven. Občas jsme museli zavřít tělocvičnu, aby média nevěděla, že nejspíše šel za nějakou ženou. Bylo to strašné... Mike byl schopný mnohem více věcí, než jaké jsme viděli. Kdyby ho nerozptylovalo tolik okolností, opravdu mohl být nejlepším boxerem všech dob. Měl charisma, měl fyzické možnosti, měl talent. Mohl to být nový Muhammad Ali," má jasno Holloway.

Místo toho byla Tysonova reputace závislá na tom, jak moc byl výbušní mimo ring. Roku 1999 byl za napadení motorkářů poslán do vězení na devět měsíc, v roce 2003 pak vyhlásil osobní bankrot. Stal se závislým na alkoholu a drogách.

Holloway ale zároveň jedním dechem dodává, že legendární „Bestie" je ve skrytu duše dobrým člověkem s velkým srdcem. Říká: „Je velice štědrý. Nezáleží mu na tom, jestli se jedná o pět dolarů nebo půl milionu, dá je každému, kdo je v nesnázích. Stará se o rodinu a přátele, platí jim hypotéky a další výdaje. Ale jeden životní aspekt nezvládl."

Svůj sexuální apetit...

(Z The Mirror přeložila Věra Tauchmanová)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze