Rok 2015: Mayweather vs. Pacquiao aneb našlapaný box v Česku i ve světě!
- Napsal Antonín Vavrda
Manny Pacquiao vs. Floyd MayweatherPRAHA – Rok 2014 je již minulostí, ten nový, s letopočtem 2015 je zde. Čeho se mohou fanoušci dočkat? Bude toho skutečně hodně. To nejzajímavější jsme se rozhodli pro vás shrnout do několika bodů.
Snad se vám bude náš seznam líbit a snad vám pomůže se těšit na dalších 12 měsíců stejně tolik, jako nám v naší redakci!
1. Kvalifikace na olympijské hry do Ria 2016:
Mistrovství světa, mistrovství Evropy a Světové hry. Toť tři kvalifikační turnaje, které čekají na amatérské boxery v roce 2015. Kromě toho bude mít své vyslance také poloprofesionální WSB a profesionální AIBP.
České fanoušky ale bude nejvíce zajímat klasický amatérský box. V něm je první na řadě ME v bulharské Sofii v srpnu, termín MS v katarském Dauhá, které bylo přesunuto z jara, ještě není známý. Jistotu účasti na brazilském olympijském karnevalu si zajistí první tři, dalších třináct boxerů se kvalifikuje na MS atd.
Z tuzemských bojovníků se dávají největší šance dlouhodobé tuzemské jedničce Zdeňku Chládkovi, o Rio budou usilovat ale i další, například bratři Agateljanové, Michal Vodárek a ...také jednička v supertíze. O tuto výsadu si to rozdají na jaře Pavel Šour a jeho mladý pronásledovatel – Daniel Táborský. O hrách uvažuje i dlouhodobá česká jednička Martina Schmoranzová, je ale otázkou, zda dokáže zhubnout do olympijské váhy do 60 kg.
2. Helmy dole také u žen (?):
A když už je zmínka o dívkách v rukavicích. Během říjnového ženského šampionátu v Koreji se objevil na stránkách Mezinárodní federace AIBA zajímavý článek o tom, že sundání helem u mužů snížil během roku počet otřesů mozku o téměř čtvrtinu. Důvod? Boxeři se začali více spoléhat na svoje schopnosti, než na fakt, že jim přilba pomůže utlumit nárazy z rukavic soupeře.
Činovníci proto vážně uvažují, že se k podobnému kroku odhodlali také u žen. Řeč je samozřejmě o seniorských kategoriích, od juniorů níže by se i nadálo boxovalo s ochrannou helmou.
3. Boxerská stáj v Česku:
Mluví se o tom již dlouho. Českému profesionálnímu boxu chybí kvalitní zázemí silné stáje. To by se mohlo změnit. Jak zaznělo v novoročním rozhovoru s Lukášem Konečným (ČTĚTE ZDE!), existuje plán na založení české profesionální stáje, která by vychovávala tuzemské talenty pro světové ringy. Varianty jsou dvě – spolupráce s Konečného bývalou stájí SES Boxing a vytvoření české farmy, nebo vstup samostatného partnera do českého subjektu. Obě zní skvěle, nezbývá než věřit, že se projekt podaří také zrealizovat a že bude následně fungovat.
4. Golden Boy vs. Top Rank:
Rivalita je pryč, nyní je zde velké přátelství. Jak jsme již psali v komentáři (ČTĚTE ZDE!), dvě nejmocnější boxerské stáje současnosti zakopaly válečnou sekeru a Oscar de la Hoya (GBP) si padl s Bobem Arumem (TR) do přátelské náruče. Co to znamená pro světovou boxerskou scénu? Hodně, ale ne všechno...
5. Al Haymon:
...Je to totiž právě tento muž, který má pod palcem už na 130 špičkových boxerů včetně Floyda Mayweathera (spolupráce), Dannyho Garcii, Deontaye Wildera a dalších. A že není zrovna dvakrát kamarád především s de la Hoyou, není žádným tajemstvím. Navíc nechce své borce příliš stavět proti sobě, což se může zdát jako patová situace.
Naštěstí je tu i druhá strana mince. Haymon je jen manažerem, který sice zkouší svůj projekt zápasů bez provazů v kulatém ringu podobnému starořeckému Koloseu (BKB), ale... Pokud se mu to vůbec povede, chvíli to potrvá, on sám není příliš rád na očích a proto jednoduše De la Hoyu s Arumem potřebuje. Stejně jako oni potřebují jeho a televize HBO se Showtimem. Takže suma sumárum: usmíření dvou nejvlivnějších promotérů boxu určitě více pomůže, než uškodí.
6. Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao:
Především pak toto všechno nahrává k tomu, že by se skutečně měli konečně potkat v ringu dva muži, kteří patří mezi nejbohatší sportovce světa a jsou jednoznačně již nyní žijícími legendami boxu. Zdá se, že nyní není už otázkou, jestli se utkají, ale kdy se utkají – zda již v květnu, nebo až v září.
Dá se očekávat spíše první varianta. Další otázkou je, zda se přece jen už neutkají sice dva výteční bojovníci, ovšem přece jen již lehce za zenitem své výkonnosti. Před čtyřmi, pěti lety by tenhle duel měl nejspíše ještě větší boxerské kvality. Na druhou stranu, vydělal by daleko méně...
7. Talenty na scénu:
Zatímco celý svět řeší, zda se „Money" s „Pac-Manem" skutečně utkají, tak trochu zapadá jeden fakt, zmíněný již v předchozím odstavci. Oba stárnou, Manny je ročník 1978, Floyd 1977, pokud k nim přidáme ikonu a světovou trojku Vladimira Klička, tak tomu letos bude už 39 (ročník 1976). Tři muži, tři nejbohatší boxeři současnosti prostě stárnou a mají před sebou rok, dva, maximálně tři (v případě posledně jmenovaného) na vrcholu.
A vyvstává otázka: kdo převezme jejich žezla? Kdo je nahradí? Nejde o to, že by tu nebylo dostatek špičkových bojovníků, jde o to, aby nabízeli i něco více, aby dokázali vydělávat manažerům a promotérům miliardy (a také sobě) skrze reklamu a hlavně PPV (placený televizní přenos).
Momentálně má k těmto třem asi nejblíže Portoričan Miguel Cotto, jenže i tomu už je 34 let. Je proto třeba si zoufat? Pokud letos manažeři nezaspí, pak nikoliv. Skutečné světové hvězdy, díky kterým bude profesionální box drtit po finanční stránce další sporty, se totiž dají definitivně vychovat ze Saula Alvareze (24), Gennadije Golovkina (32), Sergeje Kovaljova (31), Dannyho Garcíí (26), Kella Brooka (28), Amira Khana (28), Terence Crawforda (27), Keitha Thurmana (26), či Mikeyho Garcíi (27).
Tito muži jsou již prověření a k jejich dodělávce do top mega super hvězdy chybí už jen kousek. V závětří pak čekají muži, kteří vyletěli v posledních dvanácti měsících – Deontay Wilder (29), pokud zvládne duel s Bermanem Stivernem (17. ledna), nebo Tyson Fury (26). Toho sice mnoho fanoušků příliš nemusí, tenhle britský obr ale má všechno k tomu, aby se stal legendou. Pokud jej nezastíní ještě o rok mladší krajan Anthony Joshua.
Není radno zapomenout ani na jistého Artura Beterbjeva, Alexandra Usyka, Vasila Lomačenka a pak muže, o kterých se příliš nemluví: Romana Gonzaleze a Naoyu Inoueho. Nikaragujec a mladičký Japonec vládnou nejnižším váhovým kategoriích až tyranskou dominancí a první může být naplno nástupcem svého slavného krajana Alexise Argüella, druhý je pro mnohé novým Pacquiaem. Překvapit pak může ještě Cou Š'-iming. Ten sice mezi profíky zatím nijak neuchvátil, být modlou pro více jak miliardu krajanů, to není ale zanedbatelný finanční potenciál.
8. Návrat Alexandra Povětkina:
Proč je v našem seznamu také „Ruský Vítěz"? Možná to nebylo dostatečně zdůrazněno, respektive se na to nikdo nepodíval touto perspektivou. Víte ale, co spojuje většinu soupeřů Vladimira Klička v éře jeho naprosté dominance nad těžkou vahou? Padli s velkým králem a jejich kariéry šly de facto do kopru.
Pokud se podíváme na soupeře ukrajinského obra od roku 2008, pak jedině Američan Tony Thompson – nezničitelný to „dědek", ještě dokázal po prohře (v jeho případě dokonce dvou) od mladšího z ukrajinských obrů výrazněji promluvit do dění v divizi.
Ibragimov? Konec kariéry. Rahman? Sice dál zápasil, jeho soupeři nestojí za řeč, právě Povětkinovi pak padl už v prvním kole, naposledy si udělal ostudu v létě na pyramidě u protinožců. Čagajev? Ano, je mistrem světa, o kvalitě jeho protivníků se dá ale slušně polemizovat, co se týče jeho výkonů, tak ty jdou od deseti k pěti (váha naopak úspěšně roste).
Chambers dostal lekci od Thabisa Mchunua, v těžké váze poráží plácačky, Peter dostal nakládačku od Roberta Helenia a na tři roky se odmlčel, aby se v září vrátil proti podprůměrnému Ronu Aubreymu, Haye dokázal ještě vytřít podlahu s Dereckem Chisorou, od té doby má ale neustálé zdravotní problémy.
Mormeck s Wachem se na dlouho odmlčeli a po návratu to také žádná sláva není, Francouz navíc nyní po prohře s Mateuszem Masternakem definitivně skončil, Pianeta je na tom podobně jako Chambers, na lekci, kterou dostal Leapai od Malika Scotta si ještě většina z fanoušků dobře pamatuje.
A Povětkin? Nejprve si necelých osm měsíců od porážky s Kličkem poradil s ukecaným Manuelem Charrem, poté složil také kamerunského slona Carlose Takama, který byl v té době dokonce výše na světovém žebříčku. Navíc v obou duelech předvedl parádní výkony, jako kdyby ani s Kličkem neprohrál. Prostě zatímco výkonnost ostatních šla rapidně dolů, Povětkinova naopak směrem vzhůru! Během dvou zápasů se tak Rus vrátil do pozice světové dvojky. Co předvede letos?
9. Sjednocující souboje polotěžké a těžké váhy:
Mimo jiné i právě Povětkin může ještě promluvit do dění, které je připravené k tomu, aby jeho jediný přemožitel – Vladimir Kličko – sjednotil jako první boxer těžké váhy všechny čtyři tituly top organizací. Všeobecně se očekává následující: Ukrajinec a držitel titulů WBA, WBO a IBF porazí na jaře v Barclays Center v Brooklnu Bryanta Jenningse (Shannona Briggse) a v létě si to rozdá s lepším z dvojice Bermane Stiverne vs. Deontay Wilder (utkají se o titul WBC)
Pokud se tak náhodou nestane už v dubnu. WBA, WBO, IBF i WBC totiž proti sjednocení titulů v nejsledovanější váhové divizi dle všeho nic nemají a mezi soubojem Stiverne vs. Wilder a návratem Klička do ringu jsou více jak tři měsíce. Navíc jak Kanaďan, tak americký knockoutér toho v roce 2014 moc nenaboxovali, takže proč čekat na léto, když se mohou tituly sjednotit už 25. dubna?
Podobně nalajnováno k bitvě o všechny čtyři pásy to mají boxeři i promotéři v polotěžké váze. Vítěz březnového souboje mezi mistrem světa WBA, WBO a IBF Sergejem Kovaljovem (světová dvojka) a Jeanem Pascalem (3.) bude v dalším duelu bojovat proti Kanaďanovi Adonisi Stevensonovi (1.). Očekává se, že druhým aktérem tohoto souboje by měl být vedle kanadského „Supermana" jeho ruský rival přezdívaný „Krusher".
Jen malá historická sonda: dosud jediným boxerem, který držel v jednu dobu všechny čtyři tituly mistra světa top organizací byl legendární Američan Bernard Hopkins poté, co v roce 2004 ještě ve střední váze knockoutoval svého současného nadřízeného Oscara de la Hoyu.
10. Další ostře sledované duely:
Výše zmíněnými souboji samozřejmě výčet očekávaných bitev roku 2015 nekončí. Je zde britská rivalita Khan vs. Brook, DeGale vs. Froch, potažmo Groves, už několik měsíců se pracuje na dohodě mezi Alvarezem a Cottem. Spekuluje se i nad duelem Golovkina s Quillinem, nebo Leem, přeplněno nažhavenými bojovníky je ve velterové a lehké velterové váze.
Už nyní je domluvená trilogie Alvarado vs. Rios (24. ledna), mluví se o bitvě z „klubu rváčů" Matthysse vs. Provodnikov. Podle všeho by mohlo dojít také na souboj výše zmíněných talentů nejnižších vah – Gonzalez vs. Inoue, v super bantamu po sobě hází očka čtyřlístek Rigondeaux, Frampton, Quigg, Santa Cruz, v pérové váze láká všechny rivalita Nicholase Walterse a Vasila Lomačenka.
Jo, rok 2015 sice před pár desítkami hodin teprve začal, v dalších dnech, týdnech a měsících se ale mají fanoušci rozhodně nač těšit!