Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

EXKLUZIVNĚ Pulev: Těžká váha je nyní lepší než za Tysona

  • Napsal A.Vavrda/V.Tauchmanová

Kubrat Pulev / zdroj foto: Archiv Kubrat PulevKubrat Pulev / zdroj foto: Archiv Kubrat PulevSOFIE/PRAHA – V Kristových letech stojí Bulhar Kubrat Pulev (20-0) před největším zápasem profesionální boxerské kariéry. 6. září se postaví do ringu hamburské O2 Arény proti Ukrajinci Vladimiru Kličkovi (62-3) s jediným cílem: přerušit jeho desetiletou nadvládu nad těžkou vahou a sebrat mu tituly mistra světa WBA (Super), WBO a IBF.

Profiboxing.cz vám nyní přináší – přesně měsíc před zmíněným duelem – exkluzivní rozhovor s třiatřicetiletou světovou dvojkou těžké váhy a rodákem ze Sofie, který ochotně souhlasil s naší červencovou žádostí o interview.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Už šestého září vás čeká duel s Vladimirem Kličkem o pozici absolutního mistra světa těžké váhy. Jak moc si této šance ceníte?

Tato příležitost je pro mě darem od Boha.

V jaké fázi přípravy právě jste a co vás ještě konkrétně čeká?

Zbývá už pouze měsíc, takže už jen sparingy, sparingy a sparingy.

Budete trénovat doma v Bulharsku, nebo v Berlíně v Německu? A jaké sparingpartnery jste si nachystal?

Boxeři, kteří jsou mými sparingpartnery, jsou velmi vysocí (okolo dvou metrů). Nezáleží na místě, kde trénuji, protože vždy se připravuji stejně zodpovědně. Doteď jsem byl ve sportovním kempu Belmeken, který je položen 2 300 metrů nad mořem. Je to úžasná tréninková základna v Bulharsku, kde se cítím skutečně velmi dobře. Dobíjí mne to tam po všech stránkách.

Máte obrovské zkušenosti z amatérského ringu, ve dvaceti zápasech mezi profesionály jste porazil už hodně zajímavé soupeře. Přesto zápasy s Kličkem jsou výjimečné věcmi okolo, rád má vše pod kontrolou do posledního detailu. Vy v ringu působíte hodně sebevědomě, jste připravený i na zákulisní boj?

Na zápas mimo ring připraven jsem, ale bohužel nemám dostatečný vliv a moc na to, abych mohl čelit K2 Promotions a Vladimiru Kličkovi. Ten den ale jednou přijde. Každopádně si nemyslím, že mistr světa potřebuje k vládnutí využívat takové zákulisní moci, aby měl všechno dokonale připraveno. Podle mě to z něj nedělá pravého světového šampiona.

Zákulisní boj začal už na otvírací tiskovce kvůli dopingovým kontrolám. Jak se tato záležitost nakonec vyvinula?

Nemyslím, že se jedná o něco záhadného. Je to celkem jednoduché, jsou jenom dvě možnosti: pro vlastní klid by měl jít Vladimir na testy (ne pouze po zápase) a dokázat, že je čistý a že je opravdovým šampionem. Pokud kontrolu odmítne, bude to znamenat jediné a to, že užívá nějaké zakázané stimulanty.

Hodně často se v zápasech s Kličkem řeší také otázka rukavic. Máte i tento bod ošetřený ve smlouvě?

Máme smlouvu od IBF, jejíž titul Kličko prvotně proti mně hájí, a jasně daná pravidla, která budeme dodržovat.

A je ve smlouvě i dodatek o odvetě, pokud byste vyhrál?

Jsem sportovec a pokud vyhraji, odvetu mu určitě z úcty k němu nabídnu. Tak to dělají opravdoví chlapi a sportovci. Ale nemyslím si, že pokud bych vyhrál, on by o odvetu stál.

V roce 2012 jste zničil Alexandra Dimitrenka i Alexandra Ustinova. Nemrzí vás, že duel s Kličkem nenásledoval? Tito dva soupeři se jevili jako skvělá zápasová příprava na Ukrajince. Budete i přesto nyní čerpat ze zkušeností z těchto dvou soubojů?

Nehodlám čerpat jen z těchto duelů. Snažím se něco vytěžit od každého soupeře, se kterým se v ringu utkám. Doufám proto, že také tato vítězství mě v kariéře posunula hodně dopředu. Myslím, že jsem připraven a mám všechny vlastnosti na to, abych úspěšně bojoval o světový titul.

Co by pro vás znamenalo případné vítězství nad Kličkem, vrchol sportovní kariéry?

Doufám, že by to nebyl jediný vrchol kariéry, ale pouze jeden z mnoha.

A co by případný triumf znamenalo pro vaši zemi?

Rozhodně by to pro Bulharsko znamenalo hodně, ale nejprve chci vyhrát a poté mohu detailněji odpovědět.

Mimochodem je pravda, že jste doma i díky vašemu vztahu se známou zpěvačkou Andreou za celebritu?

Myslím, že v mé zemi jsem celebritou především díky sportovním úspěchům. V Bulharsku dosud žádný profesionální boxer nedosáhl takových úspěchů jako já.

Každopádně, jak je těžké být doma takto veřejně známou osobou? Že se neřeší jen vaše sportovní kariéra...

Nemyslím, že by to bylo jednoduché, ale není to ani složité. Být slavný má své výhody i nevýhody. Na rozdíl od normálních lidí nemůžeš dělat to, co chceš. Bulváry často používají tvé jméno, aby si procvičily kreativitu psaní, z čehož rozhodně někdy radost nemám. Ale zvykl jsem si na to, neobtěžuje mě to. Spíše mě to už baví.

V tréninkových videích i zápasech si nelze nevšimnout vašeho vztahu s koučem Ottou Raminem. Je sice o hlavu menší než vy, ale je vidět, že jej velmi respektujete, posloucháte – což jiným boxerům i sportovcům chybí. Jak byste charakterizoval váš vztah? Jak velký podíl má na vaší úspěšné kariéře a jak dlouho spolupracujete?

Spolupracujeme od chvíle, co jsem vstoupil do profesionálního ringu. Otto byl mnoho let trenérem německé amatérské reprezentace. Vycházím s ním velmi dobře. Respektuji každého, kdo respektuje mě. Vycházíme spolu skvěle a já doufám, že to takto bude pokračovat i v budoucnosti. To, že je o něco menší než já, má i své výhody. Když jsme v pozici pro určitý úder a já ho správně nepochopím, minu ho a nic mu neudělám. Otto je zároveň člověk, se kterým můžu mluvit opravdu o čemkoliv. Je to velmi rozumný a přívětivý muž. Myslím, že právě proto si jsme tak blízcí.

Co si vy osobně myslíte o současně těžké váze? Pro mnoho fanoušků je nudná a méně kvalitní oproti minulosti.

To si vůbec nemyslím. Naše váhová kategorie se vyvíjí stejně jako každá divize, nebo odvětví nejen v boxu. Jen proto, že těžká váha nemá kvalitu v Americe to přece neznamená, že by to byla nekvalitní divize. Věřím v pravý opak. Myslím, že těžká váha je nyní mnohem lepší a kvalitnější, než když boxoval Mike Tyson. Je v ní mnoho opravdových zápasníků a hodně silných boxerů.

Lákal by vás každopádně zápas ve Spojených státech, nebo s některým ze zámořských protivníků – například Bermanem Stivernem, Bryantem Jenningsem, Deontayem Wilderem, Amirem Mansourem?

Bylo by pro mě zajímavé se utkat s hodně soupeři. Také by bylo zajímavé boxovat v Americe, protože jsem k tomu ještě neměl příležitost. Určitě by mě hodně zajímal souboj s Tysonem Furym, kterému bych velmi rád zavřel tu jeho velkou hubu.

Vy máte ve stáji Sauerland Event relativně nově i Brita Davida Price. Už jste spolu také trénovali. Jaký je váš názor na něj? A může se vrátit zpět do hry o velké tituly (pásy), ze které vypadl po dvou porážkách od Tonyho Thompsona?

Ano, trénovali jsme spolu a hodně toho naspárovali. Myslím, že David je velmi dobrý boxer a jedna z nejlepších britských těžkých vah.

Na závěr ještě tři otázky k Česku – byl jste někdy v ČR a případně kde?

V České republice jsem byl během amatérské kariéry, boxoval jsem i na ústecké Grand Prix. Mám u vás i několik přátel. Češi jsou skvělí lidé – vřelí a temperamentní.

Loni jste si pozval do kempu i našeho Ondřeje Pálu, který pro vás měl jen slova chvály. Co byste řekl vy o něm, co se tréninku týče? A myslíte, že i po porážkách s Chisorou a Pricem má na to, prosadit se do širší světové špičky? Co mu k tomu případně chybí?

Je to velký sympaťák a skvělý boxer. Nestihl jsem ho ale na druhou stranu poznat natolik, abych vám mohl říct, co mu případně chybí k tomu, aby se prosadil do širší světové špičky.

Na váš zápas s Kličkem se chystá i dost lidí právě z Česka, jelikož je to do Hamburku relativně kousek. Co byste jim vzkázal? Jak byste je pozval na váš souboj s ukrajinským šampionem?

Vzkázal bych jim, aby si zápas nenechali ujít, protože bude rozhodně velmi zajímavý. Také možná uvidí prohru Vladimira Klička a zrození nového světového šampiona.

Děkuji za vaši ochotu i čas a za redakci Profiboxing.cz přeji hodně štěstí do zápasu s ukrajinským vládcem těžké váhy.

Překlad otázek a odpovědí Věra Tauchmanová.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze