Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Kráska Fabiana Bytyqi: Je pro mě čest, že si mě Lukáš Konečný vybral

  • Napsal Antonín Vavrda

Fabiana Bytyqi / zdroj foto: ArchivFabiana Bytyqi / zdroj foto: ArchivÚSTÍ NAD LABEM – Pořádný kolotoč zažil v posledním měsíci jeden z největších talentů domácí bojové scény Fabiana Bytyqi. Devatenáctiletá ústecká rodačka, která je ideální kombinací krásné a tvrdé bojovnice, totiž nečekaně přijala nabídku Lukáše Konečného, aby se stala jeho prvním koněm v nově rodící se tuzemské boxerské stáje.

„Událo se to všechno hrozně narychlo, ale neméně tak moc se těším. Je to nabídka, která se neodmítá," tvrdí v rozhovoru pro Profiboxing.cz Bytyqi, která v sobotu večer v magdeburském Maritim hotelu otevře novou kapitolu své sportovní kariéry.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Jak dlouho jste tuto nabídku s Lukášem Konečným řešili?

Je to tak měsíc zpátky, kdy začal o nové profesionální české stáji mluvit. A asi dva týdny zpět začal mluvit konkrétně o mně a mém zápase.

FABIANA BYTYQI
Fabiana BytyqiFabiana Bytyqi
Datum narození:
30.12.1995
Výška: 160cm
Zápasová váha: muší (do 50,8 kg)
Amatérská kariéra v boxu: 12 zápasů, 9 výher (2 KO), 1 remíza, 2 porážky
Amatérské boxerské úspěchy: 2. místo na MČR ve váze do 48 kg (2012), remíza na Heroes Gates 5, 1. místo (juniorky) na Mezinárodním turnaji v Hamburg 2013, 1. místo (juniorky) na Mezinárodním turnaji ve Straulsundu 2013, účastnice ME 2013 (vše ve váze do 48 kg)
Amatérské úspěchy v kickboxu: 1. místo Slovak Open 2012 Fullcontact (juniorky), 2. místo Slovak Open 2012 K-1 (juniorky), 1. místo na MČR fullcontact 2012, 1. místo na MČR lowkick 2012, 2. místo na MČR lowkick 2013, 1. místo na Mezinárodním turnaji Czech Open 2014 žen i juniorek, 1. místo na MS 2012 juniorky, 2. místo na ME 2013 juniorky, 2. místo na MS 2014 juniorky (vše ve váze do 48 kg), 1. místo na MČR lowkick 2014 žen i juniorek (do 52 kg).

A kdy ses rozhodla, že tuto nabídku přijmeš?

Vlastně hned, když mi o duelu pověděl. Řekla jsem si, že nemám co ztratit.

Smlouva je jen na ten konkrétní sobotní duel, nebo už na delší období?

Aktuálně jen na sobotu, v mailu ale už mám nabídku roční smlouvy, kterou podepíšu. To je jen formalita.

Jak těžké bylo tvoje rozhodování? Předloni jsi dala přednost ostatním bojovým sportům před boxem a nyní se vracíš, ale do profi, čímž si definitivně zavíráš cestu k amatérské kariéře jakéhokoliv úpolového sportu.

Tehdy jsem dala přednost thajskému boxu před klasickým, protože jsem neměla na výběr. Buď jedno, nebo druhé. Postavila jsem se k tomu tak, že jsem si vybrala sport, který jsem v té době měla radši. Nyní, když ale vidím, že nejsou zápasy a Lukáš mi dává záruku duelů v ringu, tak jsem se rozhodla pro profesionální box. Navíc jsem stejně chtěla zkusit profi. Tentokrát to bylo všechno časově ideálně vyladěné. (úsměv)

Napadá mě ještě jedna velká změna. V amatérech se všude boxuje v helmách, nyní poprvé půjdeš bez ní. Bude to pro tebe problém?

Ano bude to pro mě premiéra, ale jako problém to nevidím. Jelikož bez helmy často trénuji. Hodně mě omezovala, takže se vlastně těším, až ji nebudu muset oblékat.

Co ti na toto rozhodnutí řekli doma? Tvůj otec kariéru nejen tvoji, ale i bratra Sebastiana hodně sleduje a podporuje...

Taťka mne podpořil, ať se rozhodnu dle svého, ale že on by byl pro, a mamce jsem slíbila, že dodělám školu, tak byla v pohodě. (směje se)

Fabiana BytyqiFabiana BytyqiA kolik let ještě plánuješ studovat?

Letos budu maturovat, ráda bych ale pak i na vysokou. Když ne denní studium, tak alespoň dálkově, ale určitě bych chtěla studovat dál.

Zmínili jsme bratra Sebastiana, který odešel k profi už loni v létě a má za sebou tři vítězné zápasy. Hrál ve tvém rozhodování nějakou roli také on?

Určitě. Taky byl pro. Řekl mi, ať to vezmu a nejsem blbá. Dala jsem na něj, trénujeme společně, ráno mě tahá z postele, ať jdu s ním na kruháč. (Smích) A hlavně si myslím, že pokud to všechno dopadne, tak může můj přestup do profesionálního boxu pomoct i jemu. Že to může být prospěšné oboustranně.

Takže jednou rodinný podnik, něco jako Kličkové...

Doufám, že ano. Jednou. (Směje se)

Zatímco bratr zatím boxuje doma, tebe čeká premiéra jako hrom. V Německu na galavečeru top stáje SES Boxing. Boxovala jsi už před takovou návštěvou? Němci totiž nejsou zvyklí chodit až na hlavní duel gala, ale halu plní slušně už od prvních soubojů.

Naštěstí dokážu vypnout a nevnímat okolí, zápasila jsem už na pár galavečerech včetně Heroes Gate a Souboje titánů. Vím, že to bude daleko větší, ale věřím, že mě to spíše nabudí.

Fabiana BytyqiFabiana BytyqiA vnímáš fakt, že budeš boxovat na takto speciální akci? SES chce gala pojmout jako výroční oslavu k patnácti letům od založení stáje.

Já si toho strašně vážím, že si mě Lukáš vybral a že jsem dostala šanci na takovém galavečeru boxovat ve své premiéře.

Ještě jedna odpovědnost na tvých ramenou: galavečer bude vysílat tuzemská televize Nova Sport a tvůj souboj by měl vysílání u nás otevírat...

No... Já věřím, že to ocení hlavně rodiče a kamarádi, že mě konečně uvidí v akci na živo. Já si na to budu muset ještě postupně zvyknout.

Fabiana Bytyqi s bratrem SebastianemFabiana Bytyqi s bratrem SebastianemAni tohle tě nerozhodilo. Dá se říct, že tedy moc trémou netrpíš. Nebo se jí snažíš přenést do pozitivní energie?

Trémista nejsem, samozřejmě před zápasem stres pociťuji, tak to má být, ale pak dokážu vypnout. Myslím, že to bude stejné i tentokrát.

Lukáš mi říkal, že všechno má podmíněné tím, že boxery, které podepíše, bude sám trénovat. Respektive pojedou dle jeho tréninkového plánu. Ani tohle nebyl problém s ohledem na tvého dosavadního kouče?

Pro mě to problém není, už jsem pod Lukášem pár tréninků absolvovala. A když se netrefíme časově, tak plním plán, který mi dá. Komunikujeme spolu, všechno zatím klape. A ani s Tomášem Beranem, mým dosavadním koučem, problém nebyl, naopak. Řekl mi, že mi v ničem bránit nebude, že mám tuhle šanci chytit a pořádně držet. Že smlouva je na rok a pokud mi to nebude vyhovovat, že se mohu vždycky vrátit a bude se na mě těšit. Dokonce říkal, že pokud to stihne, tak vyrazí v sobotu i na můj debut v profi. Moc ráda bych mu poděkovala nejen za tento přístup, ale i za ty roky, co mě vedl.

Fabiana BytyqiFabiana Bytyqi

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze