Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

HISTORICKÉ SROVNÁNÍ Haye vs. Lewis: kdo je britskou jedničkou historie?

  • Napsal Vojtěch Šmahel

David Haye vs. Lennox LewisDavid Haye vs. Lennox LewisPRAHA – Je zde čtvrtek a s ním i další díl historického srovnání, ve kterém pro vás (a často i na vaše přání) porovnáváme ty nejlepší z nejlepších v jednotlivých váhových kategoriích.

Na tento týden jsme si naplánovali srovnání dvou nejlepších britských těžkých vah posledních dvou dekád Davida Hayeho a Lennoxe Lewise, jelikož nám to tématicky zapadalo do týdne, který měl vyvrcholit soubojem dvou aktuálních ostrovních jedniček Tysona Furyho s Dereckem Chisorou.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Na tento duel sice v sobotu nedojde, na souboj Hayeho s Lewisem ano. Kdo by je dle nás vyhrál?

Rychlost: David Haye je obecně považován za jednu z nejrychlejších těžkých vah poslední dekády. Disponuje skvělými reflexy, pohyby těla i prací nohou. V tomto směru mu pomáhá i fakt, že velkou část kariéry boxoval v křížové váze, která je na rozdíl od supertíhy více založena na pohybu.

Lennox Lewis na tom rychlostně také není špatně. Velmi rychle dokázal v době své největší slávy kombinovat a disponoval extrémně rychlým jabem. I v práci nohou byl na tom velmi slušně a ač jeho rychlost opticky možná je nižší než Hayeho, co se týče efektivity, jsou na tom oba takřka stejně.

Verdikt: Haye 9 ; Lewis 9

Síla: Haye nasbíral většinu knockoutů v křížové váze, ve které byl v tomto směru jednička možná i vzhledem k historickému hledisku. Přechodem do supertíhy jeho údery na síle moc neztratily, ale co se do hrubé síly týče, nemůže se obřím ranařům i přes skvělou techniku rovnat.

Lewis splňoval v tomto směru obě kritéria, jeho údery byly nejen velmi silné, zároveň byly velmi přesné a jeho úderový arsenál byl široký. A pokud do síly vezmeme v potaz i fyzickou sílu vzhledem k parametrům, musí být v tomto atributu vítěz.

Verdikt: Haye 9 ; Lewis 10

Obrana: „Hayemaker" prokázal, že mu žádný styl defenzivy není cizí. Když vezmu v potaz jeho nejslavnější duely, tak na Nikolaje Valujeva byl jednoduše příliš rychlý a než se „Bestie z Východu" dostala na dostřel, Haye rychle zakontroval a byl pryč. S podobnou defenzivní taktikou vyrukoval i na Klička, který však místo toho, aby se nechal trefit dokázal Haye vzít do klinče a tím pádem mu vysát spoustu energie.

Podobný scénář by se dal očekávat i od Lewise, neboť jeho též vedl legendární Emanuel Steward, který vzhledem k fyzické síle a parametrům z obou dokázal udělat „neporazitelné" mašiny.

Verdikt: Haye 8 ; Lewis 8

Útok: Kdo viděl Haye pouze právě s Kličkem určitě se takto vysoké známce vysměje, kdo však viděl i duel s Chisorou, zcela ji pochopí. Londýnský bijec je hoden své přezdívce „Hayemaker" a skutečně, když cítí šanci, je schopen duel ukončit a to v podstatě jakýmkoliv způsobem.

Jeho dnešní rival přezdívaný „Lev" disponoval také vynikajícím útokem, jeho jab a cross byly vyhlášené. Dokázal však do svého boje zapracovat i jiné údery a jeho útok byl díky tomu velmi nečitelný.

Verdikt: Haye 9 ; Lewis 9

Psychika: Lewis byl, pokud odmyslíme předzápasovou bitku s Tysonem a Rahmanem, mimo ring „pokojný bojovník", který však věděl, co je jeho práce a vždy se dokázal adekvátně připravit. Soupeře v ringu nepodceňoval a když už náhodou ano, zle se mu to vymstilo.

Na tréninková videa Hayeho je radost pohledět. To jakým způsobem se připravuje je jednoduše fantastické a mnoho lidí právě toto nevidí za kopcem jeho mimoringových záležitostí. V každém případě je i v tomto směru s Lennoxem za rovno.

Verdikt: Haye 9 ; Lewis 9

Celkem: Haye 8,8 ; Lewis 9 (Papírově vyrovnaný duel by vyhrál „Stewardovsky" boxující Lewis. Dal by se očekávat podobný duel, který Haye absolvoval s Kličkem. Dle nás by byl vítězem tohoto souboje bývalý absolutní král těžké váhy. Co podle vás?)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze