Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

HISTORICKÉ SROVNÁNÍ Kličko vs. Foreman: vážně by to neskončilo K.O.?

  • Napsal Vojtěch Šmahel

Vitalij Kličko vs. George ForemanVitalij Kličko vs. George ForemanPRAHA - Prázdninový týdeník v podobě historických srovnání pokračuje pochopitelně také tento týden. Tentokrát jsme si pro vás připravili opět dvojici z těžké váhy, dvojici bývalých mistrů světa v této divizi, kteří se zároveň pyšní jednou z nejlepších knockoutových bilancí historie supertíhy.

Netřeba dlouze vypisovat, pochopitelně se jedná o ukrajinského obra a nyní již politika Vitalije Klička a americkou legendu v současné době pracující coby promotéra - „Big" George Foremana.

PŘEDCHOZÍ DÍLY HISTORICKÉHO SROVNÁNÍ:

Opět měříme oba bojovníky v jejich top formě, tj. Kličko model 2004, Foreman v roce 1973.

Rychlost: Ani jeden z borců nepatřil mezi rychlíky a to jak v práci na nohou, tak i v rychlosti úderů. Tento nedostatek ale vyvažovali dynamikou. Oba dokázali vyprodukovat rychlé kombinace, zároveň však musíme uznat, že rychlostní faktor je pro oba v tomto srovnání tím nejslabším. Kličko i Foreman své soupeře vždy spíše přemlátili, než-li přeboxovali po technicko-rychlostní stránce.

Verdikt: Kličko 7 ; Foreman 7

Síla: Foreman je pro mnohé spolu s Earniem Shaversem vůbec nejtvrdším puncherem historie boxu. Jeho síla v úderech byla drtivá a s výjimkou geniálního Muhammada Aliho se nenašel nikdo, kdo by dokázal hrozivému „Big Georgi" vzdorovat. Jeho síla byla především v hácích, ale i jiné údery měl natolik kvalitní, že si absolutní známku zaslouží.

Ukrajinský obr přezdívaný „Dr. Železná pěst" je na tom silově také skvěle, na rozdíl od Foremana ve svém pojetí boxu ale více využívá direktů. Tak, či onak ale ve všem, co se týče síly a úderů na Američana ztrácí. Ten byl jednoduše trochu „jiný level".

Verdikt: Kličko 9 ; Foreman 10

Obrana: Těžko hodnotit něco, co ani jeden příliš neměl. Vidět jednoho, nebo druhého v těžké defenzivě prakticky nelze. Pokud náhodou ano, tak z období, které hodnotíme, jsme mohli vidět v defenzivě a problémech Foremana proti Alimu (všichni víme, jak to dopadlo), Vitalije pak několikrát proti Lennoxi Lewisovi a možná také i s Corriem Sandersem.

Pokud se proto podíváme na výše zmíněné zápasy uvidíme, že jejich obrana příliš propracovaná není. Oba dva jsou však „držáci" a extrémně odolní bijci. Ostatně přezdívka Ukrajince v sobě neskrývá jen jeho ofenzivní schopnosti, ale právě odolnost.

Verdikt: Kličko 7 ; Foreman 7

Útok: V málokterém srovnání (prakticky v žádném, které jsem psal) jsem neudělil oběma borcům absolutní známku. Nyní musím udělat výjimku. Kličko i Foreman disponovali extrémně silným útokem, kterým dokázal málokterý boxer odolat, ostatně proto jsou oba tak skvělý knockoutéři.

Foreman, pokud zatlačil své soupeře, byl schopen je ubít jak jedním úderem, tak i kombinací. Vitalij kromě typicky Kličkovské „postupné destrukce" dokázal na rozdíl od bratra Vladimira své soupeře ve vhodný okamžik přitlačit a duel ukončit.

Verdikt: Kličko 10 ; Kličko 10

Psychika: Foreman budil strach už jen tím, že přišel do ringu a praktický každý s výjimkou Aliho byl z jeho stylu boje a síly vyděšený už dopředu.

Hodně se toho napsalo o právě zmíněném souboji se zmíněným Alim. Foreman nebyl dle mnohých dostatečně fyzicky připravený na jeho styl boje a v zápase na to jednoduše doplatil. Velká škoda, že jsme se nikdy nedočkali odvety, která by toto tvrzení buďto potvrdila, nebo vyvrátila.

To Vitalij Kličko podobně jako bratr Vladimir je stroj a naprostý profesionál. Zanedbání příprava, nebo podcenění soupeře, u něj jednoduše nikdy nehrozilo.

Verdikt: Kličko 9 ; Foreman 9

Celkem: Kličko 8,6 ; Foreman 8,8 (Jedná se o souboj dvou špičkových supertíh a dvou z největších puncherů historie, dá se tak celkem předpokládat, že by se tenhle zápas do konce nedoboxoval. Kdo by ho vyhrál? Hodně by záleželo na kondici)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze