Profiboxing.cz



REDAKČNÍ SOUBOJ aneb Čtvrté kolo zápasu Pála vs. Chisora

  • Zveřejněno 5. 12. 2013 12:15
  • Napsal A. Vavrda/ V. Šmahel
  • Zobrazeno: 7991

Zápas Pála vs. ChisoraZápas Pála vs. ChisoraKOMENTÁŘ – Už jsme vám toho nabídli k zápasu mezi Dereckem Chisorou (19-4) a Ondřejem Pálou (32-4) dost a dost, redakční názorový článek k oběma soupeřům zatím ale nikoliv. A tak jej přinášíme nyní, jako prozatím úplně poslední text k tomuto souboji.

Stejně jako před rokem a půl po souboji Pály s Konstantinem Airichem se proti sobě postavili šéfredaktor Profiboxing.cz Antonín Vavrda a redaktor s křestním jménem Vojtěch – Lhotu ale tentokrát vystřídal jeho jmenovec Šmahel. Scénář je ale téměř stejný – ani on českého bijce moc nešetřil...

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

VOJTĚCH ŠMAHEL: Proti všem aneb Můj náhled na souboj Pála vs. Chisora

Podobně jako celá řada českých fanoušků boxu jsem místo nějaké párty sobotní večer seděl u televize a sledoval pro tuzemskou scénu „zápas roku" mezi Ondřejem Pálou a Dereckem Chisorou.

Už při předzápasových tipech jsem byl označen mj. jako člověk, který se vrátil z tříměsíčního drogového večírku a který boxu rozumí jako ryba spalovacímu motoru. I z tohoto úhlu pohledu jsem byl velmi natěšený a svým způsobem i nervozní, protože jsem v tomto duelu dával všanc pohled člověka, který se plete opravdu výjimečně.

První dvě kola mě překvapila. Pála se slušně pohyboval a několikrát Chisoru slušně zasáhl. Zároveň jsem si však říkal, ano, je to super, je to pecka, hezky nastoupil, ale jak dlouho v tomto tempu vydrží? Poté se ukázalo, že na přetlačovanou přistoupil příliš brzy a jak sám v rozhovoru přiznal, docházely mu síly, což je na konci třetího kola velmi nepříjemné zjištění a ukazuje na fakt, že příprava asi nebyla tak skvělá, jak se původně zdálo a jak bylo prezentováno.

Nejen na našem webu se před duelem vynořily různé konspirační teorie o tom, jak Chisorovi jdou rozhodčí na ruku, jak jsou to pouze loutky v rukou mocného Franka Warrena a jak bude duel při první příležitosti „odmávám".

Tyto teorie o to více podpořil závěr třetího kola, kdy Pála po útoku Chisory vletěl do rohu a kdyby se nezastavil o rohový sloupek, skončil by snad v páté řadě mezi fanoušky. V tu chvíli neměl ani ruce nahoře a na první pohled to nevypadalo, že by byl schopen pokračovat v boji.

Jak říká definice: Technický knockout (TKO) znamená ukončení ze strany rozhodčího nebo jiného soudce (oficiální lékař bojovníka, nebo bojovníkův cornerman), kdy se stanoví, že bojovník nemůže pokračovat v utkání.

V tu chvíli Ondřej Pála opravdu nevypadal bojeschopný a to, že od Chisory dostal ránu do zátylku je logické, podobně jako to, když boxer například neovládá ducking a pouze se tupě předklání. Pokud se Ondřej necítil a chtěl být případně počítán, měl se zachovat jinak. Rozhodnutí možná bylo ze strany rozhodčího necitlivé, nikoliv však nepochopitelné, smyšlení, či „na zakázku".

Paradoxně mu takto prohraný duel v kariéře může naopak pomoci, neboť se o něm bude mluvit jako o boxerovi, který slušně odboxoval s Chisorou a který byl „zaříznut". Pokud by prohrál normálním způsobem, již by po něm (třeba jako po Gerberovi) neštěkl ani pes, zatímco tímto duelem si může říct o další „velký" duel.

Moje slova na závěr pro všechny fanoušky boxu? Lidi, nesmutněte, vždy tato prohra je naopak výhra a třeba Ondru ještě ve velkém boji uvidíme, což bych se nestalo, pokud by prohrál za jiných okolností.

Ať to bylo jakkoliv, měl jsem opět pravdu a pro mé případné „haters" chci pouze zmínit i to, že tento víkend jsem u duelu Stevenson - Bellew v předzápasovém článku předpovídal správně jak vítěze, tak způsob i kolo, ve kterém duel skončí. A pokud rozumím boxu opravdu jako ryba spalovacímu motoru, pravděpodobně jsem v minulém životě byl ryba z akvária pracovny Henryho Forda.

Boxu zdar

 


ANTONÍN VAVRDA: Duel Pála vs. Chisora přinesl více otázek, než odpovědí

Je možné, že názor Vojty tentokrát bude pod větší palbou, než můj, je navíc v nevýhodě (nebo výhodě?), že se s Ondrou nezná osobně, nevidí jej trénovat, nezná všechny zákulisní náležitosti. Zároveň si tak úplně nemyslím, že je správné se pouštět do střetu se čtenáři ve „hře na pravdu". I když chápu, že v tomto případě zapracovaly emoce a osobní hrdost člověka, což respektuji.

Stejně jako respektuji Vojtovy texty. Kdo čte naše stránky pravidelně, zná jeho práci dobře a může si sám udělat názor na to, jestli boxu rozumí, či nikoliv. Já si stojím za tím, že ano, má můj lidský i profesionální respekt. Málokdo u nás má nejen za rok 2013 nakoukáno tolik boxerských zápasů, jako Vojta.

Na druhou stranu, v pohledu na sobotní zápas se naše názory po delší době výrazně rozcházejí. To, co předvedli britští pořadatelé a ringový rozhodčí byla jedním slovem prasárna. Jelikož zde mám konečně možnost říct svůj osobní názor, nikoliv ten korektní a novinářský, ale lidský, troufám si říct, že scénář toho, co se bude dít, byl přesně dopředu připraven a šance Ondry na výhru by byla skutečně jedině v tom, že by Chisoru sundal tak tvrdě, že by mu na nohy nepomohl ani ochotný pan sudí.

Pokud již před zápasem proklamujete a to veřejně i na transparentech, že Chisoru čeká další zápas 8. února a pomalu již dopředu prozradíte s kým, o něčem to svědčí. Price, nebo Fury by rozhodně neměli důvod jít s britským výrostkem do ringu, kdyby prohrál v jejich očích s „nějakým" Pálou. Není bez zajímavosti, že na galavečerech pana Warrena i při zápasech Chisory se dobrých pět let točí dokola pořád stejní lidé – beru to v malém Česku, nechce se mi ale věřit, že ostrovní box má k dispozici pět, sedm rozhodčích.

Je pravda, že nevím, co řekl ringový Ondrovi a jeho týmu před zápasem o otáčení se k soupeři zády, každopádně jsem se na opakovaný záběry koukal několikrát a tvrdím následující: Je rozdíl se otočit k soupeři zády, když se bojíte úderů, nebo za něj propadnout kvůli tomu, že se na něj navalíte a on vám prostě povolí (ano je to chyba, ale prostě to není totéž).

Samozřejmě, že nestřílím od boku, pro první případ si myslím, že může posloužit ilustrace v podobě osmého kola souboje Froch-Groves, nebo Price-Thompson II., kdy se Groves s Pricem pod palbou soupeřů skutečně otočili „srabsky" k protivníkům bokem, či dokonce zády, protože cítili tlak a bolest. Ovšem... Já se ptám: proč ani v jednom z těchto případů ringový duel neukončil a stalo se tak daleko později?

Pokud se podíváte na inkriminované vteřiny před koncem zápasu Chisora-Pála pořádně, Ondrovi nehrály oči, neotočil se k soupeři proto, že by se bál úderů, nebo byl nahulený, ne – udělal chybu, když se unavený tlačil na Chisoru a po jeho rychlém úhybu do strany za něj prostě propadl. To má být každý soupeř, který propadne za protivníka okamžitě odmáván? A jen tak mimochodem – byl by ringový skutečně tak rázný, kdyby se situace stala opačně? Tedy, že by se do podobné pozice dostal Chisora?

Ondra svěsil ruce a čekal, co se bude dít, nehulil, byl prostě uvolněný a unavený, což byla chyba, jenže zeptejme se jinak: co měl v tu chvíli dělat? Pokud by se otočil o 90 stupňů chytil by úder Chisory místo do zátylku do brady. Pokud by dal ruce nahoru, řekl by si skutečně o konec zápasu. Možná se měl možná zapřít o roh a čekat. Možná...

Kdo tvrdí, že sudí v tomto případě nechyboval, tak se v mých očích plete. Ať už z lidského a fanouškovského pohledu, kdy se prostě takto titulové, vrcholové zápasy galavečera nekončí, a i dle pohledu do pravidel – Chisora napálil českého boxera dvakrát zjevně zezadu!!! A nic! Řeči o tom, že by to udělal každý, neberu.

Ne, rozhodčí měl skočit mezi oba boxery daleko dříve. Navíc pokud měl tak velký strach o zdraví českého boxera, měl být celé situaci daleko blíže, ne někde pomalu ve středu ringu, českého boxera měl otočit a ZKONTROLOVAT, jestli je v pořádku a až poté případně počítat, nebo zápas ukončit!

Pokud by si vybral první volbu – Chisorovi měl okamžitě strhnout klidně i dva body, čímž by jej dostal nad propast možné diskvalifikace při dalším prohřešku, napomínat měl i Ondru. Jenže pokud by to udělal, asi už by si na galavečeru Franka Warrena nezasoudcoval...

Co se týče samotného dění boxerského – Chisora dokázal, že kondičně ani silově upadá, nevidím u něj od zápasu se Scottem žádný výkonnostní růst, kromě toho, že zhubl a ztratil sílu ve svých tahaných úderech. Pokud jeho trenéři čekali, že díky tomu se uvolní a získá dynamiku, sekli se.

A Pála? Ten mi potvrdil, že pokud bude mít kvalitní a STOPROCENTNÍ přípravu (tu neměl, jenže těžko něco takového řeknete do médií před zápasem a ani se tím správně neohání po zápase, protože to pak vypadá jako výmluva), může se se špičkou – vyjma Kličků – měřit.

Že má koule, že je faktem i to, že ho Airich nerozbil díky své kvalitě, ale nemoci a dalším mnou dříve zmíněným důvodům, které odpůrci chápou jako výmluvy. Chisora jej nedokázal „nahulit", naopak jemu nohy tančili vícekrát, takže prostě český boxer – pokud je zdravý, tak odolný je. Že prostě 66. místo světového ratingu neodpovídá jeho možnostem a potenciálu.

Co je třeba udělat proto, aby jej naplnil? MAKAT, dřít, zapracovat i na taktice, více ji rozebírat s trenérem a mít před zápasem kvalitní sparingy, mít k dispozici daleko častěji možnost konfrontace s Kličkem, Pulevem, Ustinovem, Bojcovem a dalšími.

Ano, kde kdo si teď řekne: šel do zápasu jen pro prachy. Co bych na to odpověděl? Podívejte se na ta tři kola a pokud takhle boxuje někdo, kdo si jde pro JEN PRO PRACHY, tak já asi přiletěl právě z Marsu. Ondra se ukázal jako střelec – zkusil to, nevyšlo to, ostudu sobě ani českému boxu ale rozhodně neudělal. Hodnotit nyní, jestli chyboval v úsudku, či nikoliv, může jen on sám a jeho tým.

PS: Ti, co tvrdí, že je Ondra špekatý, nebo tlustý. Přijďte se někdy podívat na něj naživo do posilovny. Ono je rozdíl mít ze 110 kilogramů váhy 95 kilo ve svalech a k tomu 15 kilo podkožního tuku anebo to mít 55 kg ku 55 kg. Myslím, že by mnozí při měření podkožního tuku Ondry ale i toho svého byli výsledky hodně překvapení.

Je třeba si uvědomit fyzické dispozice každého z nás – ne každý může vypadat jako Vladimir Kličko. Navíc pro box není muskulatura úplně to prvořadé. A český boxer má naopak pro tento sport ve své váze ideální parametry – výškové, rozsahem paží i tím, že má hlavní váhu, sílu v horní polovině těla, zatímco má kratší a hubenější nohy. Jen je třeba, aby do sebe vše ideálně zapadlo...