Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

HISTORICKÉ SROVNÁNÍ Mayweather vs. Robinson: Dva rychlejší, než vítr...

  • Napsal Antonín Vavrda

Floyd Mayweather vs. Sugar Ray RobinsonFloyd Mayweather vs. Sugar Ray RobinsonPRAHA – Dva dny před nejen zářijovým šlágrem – odvetou mezi Floydem Mayweatherem juniorem (46-0) a Marcosem Reném Maidanou (35-4), jednoduše musíme do naší rubriky historických srovnání hvězdnému Američana prostě a jednoduše začlenit.

A pokud je bijec přezdívaný „Pretty Boy" brán za nejrychlejšího boxera současnosti, rozhodli jsme se jej postavit proti bojovníkovi, který je braný za toho vůbec nejrychlejšího v historii – Sugaru Ray Robinsonovi (173-6-19).

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Proti sobě tak stojí aktuální světová jednička a neotřesitelná dvojka historického ratingu serveru BoxRec.com. U Mayweathera bereme za jeho nejlepší léta okolo jeho odchodu do důchodu a návratu (2005 až 2010), u Robinsona pak přelom 50. let minulého století, kdy dominoval světovému boxu. K jejich duelu by pak došlo v meziváze okolo 69 kg...

PŘEDCHOZÍ DÍLY SERIÁLU:

Rychlost: Muhammad Ali promine, stejně tak jeho fanoušci. Pokud se ale bavíme o nejrychlejších boxerech všech dob, Robinsona řadí odborníci ještě o chlup výše. Jeho pohyb po ringu, ruce, reflexy, byly jedinečné a inspirací pro další generace bojovníků.

Včetně Aliho a také Mayweathera. Ten má ve své dekádě v této disciplíně jediného reálného konkurenta – Mannyho Pacquiaa. Jenže jestliže Filipínec je rychlá kočka, Američan prostě a jednoduše elegán s talentem od Boha. I díky svému bohatému boxerskému rodokmenu.

Verdikt: Mayweather 10 ; Robinson 10

Síla: Pokud bereme oba borce v jejich nejlepších letech a s přihlédnutím na jejich tréninkového, zdravotní a další možnosti, musí z toho Robinson vyjít lépe. Mayweather dokáže složit bojovníky i jedním úderem, jeho síla je ale především v brutálně rychlých kombinacích.

U Robinsona to sice platí také, ovšem silově na tom byl jednoduše ve své době o něco lépe. Více jak 100 knockoutů během kariéry budiž toho důkazem. Navíc byl v letech, které poměřujeme přece jen silnější (těžší).

Verdikt: Mayweather 8 ; Robinson 10

Obrana: Perfektní disciplína amerického boháče. Pokud je v něčem skutečně jedinečný, tak právě v defenzivě, jedním slovem génius. Co z něj dělá defenzivního velikána je i práce v obraně a kontry. Obyčejné zabalení se do dvojáku, či chycení soupeře se naučit dá, faktory, které k tomu přidává Mayweather, musíte mít ale v sobě.

Robinson naproti tomu sice byl spíše lehce ofenzivním bojovníkem, přesto i v obraně uměl pracovat velmi dobře. Přesto často inkasoval zbytečné údery, jenže díky své odolnosti věděl, že si to může prostě dovolit. Jeho dvojitý kryt rozhodně nebyl z betonu, jenže díky perfektnímu našlapování, úhybům, přetáčení a pohybu hlavou jej ani příliš nepotřeboval, zády do provazů se dostával skutečně jen sporadicky.

Verdikt: Mayweather 10 ; Robinson 8

Útok: Mayweather byl v porovnávaném období velmi nebezpečným bojovníkem. Své soupeře rozebíral a přestože vítězil na body, až na zápas s De la Hoyou nebylo o jeho triumfu pochyb. Jeho útok má všechno, jediné, co mu chybí je přece jen větší agresivita, živelnost. „Money" prostě vždy a za všech okolností působí v ringu jako stroj, jako šachový mistr, který má připraveno několik tahů dopředu.

Robinsonovi živelnost nechyběla, stejně jako touha chodit do tvrdých výměn s protivníky. Pokud by do nich dostal i Mayweathera, bylo by to rozhodně zajímavé pokoukání a zjištění, kdo by z nich vyšel coby vítěz. Legenda legend měla oblibu v hácích z přední i zadní ruky, velmi ráda ničila své protivníky dle pravidel staré školy – odspodu. Pokud vyhrajete prvních 40 duelů, celkem 173 z 200 a v těch prohraných povětšinou velmi těsně, kvalitu směrem dopředu prostě mít musíte.

Verdikt: Mayweather 8 ; Robinson 10

Psychika: Oba dva mají své přízraky – Mayweather především Castilla, Robinson pak po třicítce Genna Fullmera (a Paula Pendera), oba ale daleko častěji byli nočními můrami svých soupeřů. Především Robinson pak porazil všechny velikány své doby – LaMottu, Armstronga, Graziana, Turpina a další. Oba byli (jsou) ve své době hvězdami první velikosti.

Těžko v tomto atributu dát jinou známku než tu maximální, i když do Mayweathera by se dalo lehce „píchnout" snížením za to, že se nikdy nepostavil Mannymu Pacquiaovi. A je ve své podstatě jedno, kdo za neuskutečnění jejich střetnutí může.

Verdikt: Mayweather 10 ; Robinson 10

Celkem: Mayweather 9,2 ; Robinson 9,6 (Současná světová jednička promine, Robinson je přece jen ještě o chlup lepším bojovníkem. A i když boxovali v dobách, která prostě srovnávat nelze, pokud by se proti sobě postavili, triumf by dle autora těchto řádků slavil Robinson a jedno jestli před limitem, nebo na body)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze